İmplant üstü hareketli protezlerde protetik komplikasyonlar ve implant çevresi kemik kayıplarının retrospektif olarak incelenmesi
A retrospective study of prosthetic complications and bone loss around the implant in the implant-supported removable prosthesis
- Tez No: 644261
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE MUMCU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: İmplant uygulanmış hastalarda yapılan, bar ve locator tutuculu protetik restorasyonların başarısını ve görülen komplikasyonların 2 yıl boyunca klinik ve radyolojik olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ekim 2013 ile Ekim 2018 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalına protez ihtiyacı için başvuran ve implant uygulanmış hastalar arşivden taranıp röntgen ve kayıtları dahil edildi. Kontrol seansları ve klinik muayene yüklemeden sonraki 12.ay ve 24. ayda yapıldı. Hastaların demografik verileriyle birlikte; implant üstü overdenture protezlerde, protezin lokalizasyonuna, implant sayısına, tutucu tipine ve karşıt çene durumuna göre protetik komplikasyonlar ve implant çevresi kemik kayıplarının değerlendirilmesi yapıldı. Radyolojik Değerlendirme ve Kemik Seviyesi Ölçümü: Ölçümler taranan ve sayısallaştırılan ardışık radyografilerin görüntülerinden elde edildi ve Corel Draw 11.0 yazılımı kullanılarak X20 büyütmede analiz edildi. Retrospektif olarak verilerin incelenmesinden sonra istatistiksel analizler yapıldı. İstatistiksel analiz: elde edilen bulgular değerlendirilirken, verilerin analizi için ticari bir istatistiksel analiz programı olan SPSS Windows 2013 yazılımı kullanıldı. Bulgular: Çalışma 5 yıllık bir dönemde 284 implant uygulanan, 12. ve 24. ayda kontrollerine gelen toplam 114 hasta üzerinde yapıldı. Hastaların yaşları 39 ile 91 arasında değişmekte olup, ortalama yaş 63.4'tür. Çalışmaya dahil edilen hastaların 53'ü erkek ve 61'i kadın katılımcıdan oluşmaktadır. Hastaların 94'üne alt ve üst çene ayrı olmak üzere locator bağlantılı, diğer 20 hastaya ise bar tutuculu overdenture protez uygulanmıştır. İmplant destekli locator ve bar tutuculu overdenture protezlerde yükleme yapıldıktan sonraki 2 yılın sonunda, tüm hastaların yaklaşık olarak üçte ikisinde %57.9 herhangi bir komplikasyon saptanmadı, hastaların yaklaşık üçte birinde %42.1'de bir komplikasyon kaydedildi. İmplant yerleştirildiği bölge, sayısına, yüklemeden sonraki güne ve tutucu türünden bağımsız olarak marginal kemik kaybını değerlendirdiğimizde 12. ve 24. ay sonunda anlamlı bulundu. Sonuç: İmplant yüzeyinin ve bağlantı elemanlarının geliştirilmesi bu tedavi yöntemini çok başarılı kılmıştır. Bu çalışmada analiz edilen verilere dayanarak, hareketli protezler farklı tip ve sıklıkta komplikasyonlar göstermiştir. Bar tutuculu implant üstü hareketli protezlerde, locator tutuculara kıyasla daha fazla komplikasyona rastlandı. İmplant destekli overdenture protezlerde tedavi tamamlandıktan sonra protezlerin rutin olarak kontrolü önem taşımaktadır. Bu kontrollerde oluşan gereksinimler tamamlandığında ileride oluşabilecek komplikasyonların da önüne geçilmesi planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the success of the prosthetic restorations with bar and locator retainer and the complications seen clinically and radiologically for 2 years. Material and method: Patients who applied to Eskişehir Osmangazi University Department of Prosthodontics for prosthesis need between October 2013 and October 2018, and patients who had implants were scanned from the archive, and X-rays and records were included. Control sessions and clinical examinations were conducted at 12 months and 24 months after loading. Along with the demographic data of the patients; Prosthetic complications and bone loss around the implant were evaluated according to the location of the prosthesis, the number of implants, the type of retainer, and the opposite jaw condition in overdenture prostheses over implants. Radiological Evaluation and Bone Level Measurement: The measurements were obtained from the images of the scanned and digitized consecutive radiographs and analyzed at X 20 magnification using Corel Draw 11.0 software. After analyzing the data retrospectively, statistical analyzes were made. SPSS Windows 2013 software, a commercial statistical analysis package program, was used for statistical analysis, while evaluating the findings obtained in the study. Results: Study between the years of 2013-2018, was performed on 114 patients who underwent 284 dental implants and came to their controls at the 12th and 24th months. Patients included in the retrospective study were 53 men and 61 women. A locator attachment was applied to 94 patients with separate lower and upper jaws, and a removable prosthesis with bar attachment was applied to 20 patients. Approximately two-thirds of all patients had no complications in 57.9% of implant-supported locator and bar-retained overdenture prostheses at the end of 2 years after loading. However, a complication was recorded in approximately one-third of the patients and 42.1%. When we evaluated marginal bone loss regardless of the area where the implant was placed, the number of days after loading and the type of retainer, it was found to be significant at the end of the 12th and 24th month. Conclusion: The development of the implant surface and connecting elements has made this treatment method very successful. Based on the data analyzed in this study, removable prostheses showed different types and frequency of complications. Compared to locator retainers, complications were more common in bar-retained implant removable prostheses. In implant-supported overdenture prostheses, routine control of the prosthesis is important after the treatment is completed. When the requirements arising in these controls are completed, complications that may occur in the future are prevented.