Tip 1 ve tip 2 diabetes mellituslu hastalarda eko-fonokardiyografik yöntemle saptanan sistolik ve diyastolik fonksiyon değişikliklerinin Hb A1c ile ilişkisinin araştırılması
- Tez No: 8787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞ'E TUNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmada, klinik kalp hastalığı olmayanTip 1 dia betes mellitus grubundan yaş ortalamaları 16.40 * 6.22 olan 10 ( 6 kız, 4 erkek), Tip 2 diabetes mellitus grubundan yaş ortalamaları 52,29 * 7.19 olan 14 ( 3 kadın, 11 erkek) has ta üzerinde, myokardm sistolik ve diyastolik fonksiyonla rı, ekofonokardiyografik yöntemlerle, tedavi öncesi ve üç ay süren tedavi sonrası dönemlerde incelenmiştir. Te davi sürecinde metabolik kontrol HbAıc düzeylerinin ölçüm leri ile yapılmış, metabolik kontrolün sistolik ve diyas tolik fonksiyonlar üzerinde etkisi araştırılmıştır. Bulgularımızın değerlendirilmesi sonucunda HbAıc öl çümlerinin, diabetes mellituslu hastalara uygulanan te davi ile elde edilen metabolik kontrol yanıtının izlenme sinde, AKŞ'ne oranla daha sağlıklı sonuçlar verebileceği kanısına varılmıştır. Her iki hasta grubunda metabolik kontrol sonucunda sistolik fonksiyonlarda sayısal bir iyileşme elde edilir ken, diyastolik fonksiyonlardan İGZ'da herhangi bir düzel me gözlenmemiştir. Bu durumun ventriküllerde asemptomatik bir fonksiyon bozukluğunun işareti olabileceği düşünülmek tedir. Sonuç olarak, diabetes mellitusta sistolik performans normal bulunsa bile diyastolik performansın çok daha erken dönemlerde bozulabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY In this study, systolic and diastolic functions of myocardium was investigated in type 1 and type 2 diabetes mellitus patients. Type 1 diabetes mellitus consisted of 10 patients ( 4 male, 6 female) and mean age was 16.40 - 6.22, type 2 diabetes mellitus consisted of 14 patients ( 11 male, 3 female) and mean age was 52.29 - 7.19. All of them, have no clinical heart disease symptoms. Systolic and diastolic functions were demonstrated by echo-phonoeardiographic me- tods. Measurements were carried out before and at the end of the therapy. During therapy, metabolic controls of pa tients were performed by the measurements of HbAic levels. In addition, the effect of metabolic control on systolic and diastolic functions was investigated. Our findings showed that the measurements of HbAic levels could give more reliable results than the measure ments of fasting blood sugar levels. As a result of metabolic control in both groups quan titative improvment in systolic functions were observed. On the other hand» isovolumetric relaxation period (IRP) gave no response to the metabolic control. Hence, according to the these observation we suggested that it could be a sing of ventricular asymptomatic disfunction.