İmplant ölçü analoglarının çoklu kullanımının implant transferi doğruluğu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of multiple use of implant impression analogues on implant transfer accuracy
- Tez No: 853898
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZORTUK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde diş hekimliğinde yaygınlaşan implant üstü protezler hasta memnuniyetinde ciddi bir artışa sebep olmuştur. Bu protezlerin yaygınlaşmasıyla tedavi seçenekleri oldukça genişlemiş, hemen her durumda sabit implant destekli protezlerin yapılabilmesi sebebiyle hastalar hareketli protez kullanmak zorunda kalmamışlardır. Bu ise hastaların fonksiyon, estetik gibi taleplerinin daha iyi karşılanmasını sağlamıştır. İmplant üstü protezlerde en önemli konu, implantın konumunun doğru bir şekilde aktarılmasıdır. İmplantın ölçüsünün doğru alınması pasif uyum sağlanması açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Sabit restorasyon dayanaklar üzerine oturduktan sonra; protetik sistemde ya da çevre kemik dokuda statik bir yük oluşturmuyorsa bu durum pasif uyum olarak adlandırılır. İmplant üstü protezlerde ölçü alınırken implant üzerine vidalanan ve kullanılan yönteme göre ölçüye aktarılma şekilleri değişiklik gösterebilen ölçü postları ve ölçü analogları kullanılır. Üretici firmalar, sağlıklı bir ölçü alımı için her parçanın bir defa kullanılmasını önermektedir; fakat diş hekimliği tedavileri pahalı tedaviler oldukları için ölçü alımındaki maliyetleri düşürmek amacıyla gerek ölçü postları gerekse de ölçü analogları ülkemizde ve dünyadaki birçok ülkede birden çok defa kullanılmaktadır. Bu gerçek göz önüne alınarak, bu ölçü parçalarının en fazla kaç kere kullanılabileceğini hekimin inisiyatifine bırakmaktansa, bunu bilimsel bir araştırmayla ortaya koymak bu çalışmanın amacıdır.
Özet (Çeviri)
Implant supported prostheses, which have become common in dentistry today, have caused a serious increase in patient satisfaction. With the widespread use of these prostheses, treatment options have expanded considerably, and patients have not had to use removable prostheses, since fixed implant-supported prostheses can be made in almost all cases. This enabled the patients to meet their demands such as function and aesthetics better. The most important issue in implant supported prosthesis is the correct transfer of the position of the implant. Getting the correct impression of the implant is of great importance in terms of passive fit. After the fixed restoration rests on the abutments; If it does not create a static load on the prosthetic system or the surrounding bone tissue, this is called passive fit. Impression posts and impression analogues, which are screwed onto the implant and whose way of transferring to the impression may vary according to the method used, are used when taking impressions in implant-supported prostheses. Manufacturers recommend using each piece once for a accurate impression; However, since dental treatments are expensive treatments, both impression posts and impression analogues are used more than once in our country and in many countries around the world in order to reduce the costs of impression taking. Considering this fact, the aim of this study is to reveal the maximum number of times these impression pieces can be used, rather than leaving it to the discretion of the dentists and technicians.