Kronik öksürüğü olan bireylerin uyku ve yaşam kaliteleri ile ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors relating the sleep quality and quality of life of individuals with chronic cough
- Tez No: 644265
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN EKERBİÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Göğüs Hastalıkları, Family Medicine, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada kronik öksürük yakınması olan hastaların uyku ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi ve muhtemel ilişkili faktörlerin ortaya konması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma 01.07.2020 – 01.09.2020 tarihleri arasında, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları polikliniklerinde yapılmıştır. Katılımcılara kişisel bilgi formu, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi ve Leicester Öksürük Anketi uygulandı. İstatistiksel analizler için SPSS v.20.0 paket programı kullanıldı (IBM SPSS Statistics; Armonk, NY, USA). İstatistiksel anlamlılık düzeyini belirlemek için, %95 güven aralığında ve p≤0,05 anlamlı kabul edildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen yaşları 18-70 yıl arasında değişen 200 katılımcının 129'u kadın ve 71'i erkekti. Katılımcıların Leicester öksürük anketi total skoru 13,15±3,74, fiziksel alt boyut skoru 4,10±1,39, psikolojik alt boyut skoru 4,30±1,30 ve sosyal alt boyut skoru 4,75±1,30 olarak hesaplandı. PUKİ total skoru 6,08±3,85, subjektif uyku kalitesi skoru 0,63±0,70, uykuya geçiş süresi skoru 1,47±0,97, uyku süresi skoru 0,55±0,96, uyku efektivite skoru 0,20±0,63, uykuyu olumsuz etkileyen durumlar skoru 1,67±0,76, uyku verici madde kullanımı skoru 0,48±0,86 ve gün içinde uyuklama skoru 1,09±1,28'dir. İleri yaş, kadın cinsiyet, düşük eğitim seviyesi, kırsalda yaşamanın düşük yaşam kalitesi için risk faktörü olduğu saptandı. Ayrıca ileri yaşta olanların uyku kalitelerinin de anlamlı oranda düştüğü saptandı. SONUÇ: Kronik öksürük başlı başına uyku ve yaşam kalitesini etkileyebildiği gibi etiyolojisinde yer alan kronik hastalıklar ve bu hastalıkların olası komplikasyonları da uyku ve yaşam kalitesini etkileyebilmektedir. Klinisyenler tarafından öksürüğe neden olan hastalığın tedavisi ve takibi kadar semptomun başlı başına yaşam ve uyku kalitesi üzerine etkilerinin de değerlendirilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The present study aimed to evaluate the sleep quality and quality of life of patients with chronic cough and to reveal the related factors. MATERIAL AND METHOD: The study was conducted between July 1 and September 1, 2020 in the Department of Pulmonary Medicine of Sakarya University Training and Research Hospital. A personal information form, the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) questionnaire, and the Leicester Cough Questionnaire (LCQ) were provided to all the participants. SPSS v.20.0 package program was used for statistical analysis (IBM SPSS Statistics; Armonk, NY, USA). To determine the statistical significance level, 95% confidence interval and p≤0.05 were considered significant. RESULTS: Of the 200 study participants aged between 18 and 70 years, 129 were women and 71 were men. The participants' LCQ total score was 13.15 ± 3.74, physical domain score was 4.10 ± 1.39, psychological domain score was 4.30 ± 1.30, and social domain score was 4.75 ± 1.30. Moreover, their PSQI total score was 6.08 ± 3.85, subjective sleep quality score was 0.63 ± 0.70, sleep latency score was 1.47 ± 0.97, sleep duration score was 0.55 ± 0.96, and sleep efficiency score was 0. In addition, their sleep disturbance score was 1.67 ± 0.76, use of sleep medication score was 0.48 ± 0.86, and daytime sleepiness score was 1.09 ± 1.28. Advanced age, female gender, low education levels, and residence in rural areas were found to be risk factors that could negatively affect the quality of life. In addition, the sleep quality was found to be significantly poorer in elderly people. CONCLUSION: Chronic cough can affect the sleep quality and the overall quality of life. The causative chronic diseases and their possible complications can negatively impact the patients' sleep quality and quality of life. It is important to evaluate the effects of the symptoms on the sleep quality and quality of life and to ensure timely clinical treatment and follow-up of diseases that cause cough.