Alerjen spesifik immunoterapi alan hastaların klinik ve laboratuvar olarak değerlendirilmesi
Evaluation of patients with allergen specific immunotherapy as clinical and laboratory
- Tez No: 644284
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Amaç: Bu çalışmada farmakoterapi ve alerjen spesifik immünoterapinin birlikte kullanılması ile tek başına uygun farmakoterapinin uygulanmasının hastalık üzerinde uzun dönem etkinliklerinin incelenmesi, klinik değerlendirme ve laboratuvar parametrelerinin karşılaştırması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya alerjen duyarlılığı olan 5-17 yaş grubundaki astım ve/veya alerjik rinit tanılı alerjen spesifik immünoterapi (AİT) ile farmakoterapi alan toplam 86 hasta ve kontrol grubu olarak sadece uygun farmakoterapi uygulanan 150 hasta dahil edildi. Tedavi etkinliği 5 ayrı döneme ait veriler ile incelendi. Hastalar 0.yıl, 6.ay, 1.yıl, 2. Yıl ve 3.yıl vizitlerinde her iki grup için tedavi etkinliği laboratuvar parametreleri (Deri prik testleri, solunum fonksiyon testleri, spesifik IgE ölçümü, total IgE ölçümü, eozinofil ölçümü ile değerlendirildi. Ayrıca immunoterapi alan 15 hasta için klinik değerlendirme parametreleri kullanıldı. 0.yıl, 6.ay ve 1. yıl dönemlerine ait astım semptom skoru, astım ilaç skoru, görsel analog ölçeği, astım kontrol testi, astım kontrol ölçeği, astımlı çocuklarda yaşam kalitesi ölçeği anket kayıtları değerlendirildi. Klinik ve laboratuvar olarak uzun dönem etkinlik değerlendirmesi her iki grup için tüm dönemleri kapsayan gruplar arası karşılaştırmalar ve grup içi karşılaştırmalar şeklinde yapıldı. Nicel verilerin normal dağılıma uygunlukları Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk testi ve nitel verilerin karşılaştırılmasında ise Pearson Ki-Kare testi ve Fisher-Freeman-Halton Exact testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim and Background: In this research, it is aimed that the examination of the long term effects, clinical evaluation, and comparison of laboratory parameters on illness with application of pharmacotherapy and allergen specific immunotherapy and application of one proper pharmacotherapy exclusively. Method: 86 asthma and/or allergic rhinitis diagnosed patients in between 5-17 age groups with sensivity to allergen who take pharmacotherapy with allergen specific immunotherapy (AIT) and 150 patients who were applied only proper pharmacotherapy as control group were included in this research. The operation of treatment were examined with data from 5 different periods. Patients were evaluated by laboratory parameters (skin prick tests, respiratory function tests, specific IgE measure, total IgE measure, eosinophilia measure on their 0th year, 6th month, 1st year, 2nd year and 3rd year visits. Besides, clinical evaluation parameters were used for 15 patients who take immunotherapy. The asthma symptom score of 0th year, 6th month and 1st year periods, asthma medicine score, visual analog measuring device, asthma control test, asthma control measuring device, life quality measuring device for children with asthma were evaluated as questionnaire records. Clinical and laboratory long-term conversations were made for the two groups in the form of calls comparisons of all periods and comparisons within groups. Quantitative distribution suitability to normal distribution Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk test and in qualitative comparison, Pearson Chi-Square test and Fisher-Freeman-Halton Exact test.