Prostat kanserli hastalarda multiparametrik magnetik rezonans görüntüleme bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of multiparametric magnetic resonance imaging findings in patients with prostate cancer
  1. Tez No: 644291
  2. Yazar: MUSTAFA BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Prostat Kanserli Hastalarda Multiparametrik Magnetik Rezonans Görüntüleme Bulgularının Değerlendirilmesi Amaç: Prostat kanseri ve kanser dışı prostat hastalığı olan lezyonların multiparametrik magnetik rezonans görüntüleme (MpMRG) bulgularının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal Metod: Bu çalışmada Aralık 2017 ile Ocak 2020 tarihleri arasında SDÜTF Hastanesi Radyoloji ünitesinde 1.5T MR cihazında MpMRG yapılan 99 olgunun dijital radyoloji arşiv sisteminde kayıtlı olan görüntüleri retrospektif olarak değerlendirildi. Bu olguların görüntüleme protokolü; T2A TSE aksiyel-koronal-sagital, T1A TSE axial-koronal-sagital, Difüzyon ağırlıklı görüntüleme ve Dinamik MR serilerinden oluşmaktaydı. Lezyonların yeri, morfolojisi, ekstraprostatik yayılımı, T2A sinyalleri, difüzyon kısıtlılığı, kontrast tutulumu (maksimum konsantrasyon değeri (Cmax) ve akselerasyon zamanı (AZ)) değerlendirildi. Ekstraprostatik yayılım (EPY) tipleri iki grupta (EPY1 ve EPY2) toplanarak, EPY ile yakın invazyon arasındaki ilişkiler incelendi. Bulgular arasındaki ilişki SPSS 20.0 programı ile değerlendirildi. Bulgular: Değerlendirilen 99 olgunun 75'i prostat Ca (PCa), 24'ü prostat Ca dışı lezyona (PCa-DL) sahipti. PCa tanısı alan hastaların yaş ortalaması daha yüksekti (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Evaluation of Multiparametric Magnetic Resonance Imaging Findings in Patients with Prostate Cancer Purpose: Multiparametric magnetic resonance imaging (MpMRG) findings of the lesions with prostate cancer and non-cancerous prostate disease are aimed. Materials-Method: In this study, the images recorded in the digital radiology archive system of 99 patients who underwent mpMRG on 1.5T MR device in SDÜTF Hospital Radiology Unit between December 2017 and January 2020 were evaluated retrospectively. Imaging protocol consisted of these cases; T2A TSE axial-coronal-sagittal, T1A TSE axial-coronal-sagittal, diffusion-weighted imaging and Dynamic MR series. The location, morphology, extraprostatic spread, T2A signals, diffusion restriction, contrast enhancement (Cmax and acceleration time) of the lesions were evaluated in MR imaging. Extraprostatic extension, types were collected in two groups (EPY1 and EPY2), and the relationships between extraprostatic spread and near invasion were evaluated. The relationship between the findings was evaluated with the SPSS 20.0 program. Findings: Of the 99 cases evaluated, 75 had Prostate Ca (PCa) and 24 had non-cancer prostate disease. Accordingly, the average age of patients diagnosed with PCa was higher (p = 0.002).