Karaciğer iskemi reperfüzyon hasarında NILCO yolağının rolünün araştırılması
  1. Tez No: 644293
  2. Yazar: ERHAN ASLANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Hepatik I/R hasarının reaktif oksijen türlerinin (ROS) birikimiyle başladığı bilinmektedir. ROS lipit peroksidasyonu, protein oksidasyonu ve DNA hasarına neden olarak hücrenin fizyolojisini bozmaktadır. Ayrıca ROS ve oksijenlenmiş moleküller inflamatuvar cevaplara neden olan sinyal molekülleri olarak hareket edebilir. Ancak karaciğer I/R hasarında önemli olan ROS birikiminin, moleküler mekanizması tam olarak anlaşılamamıştır. Notch sinyal yolu hücre çoğalması ile apoptozu düzenler. Notch reseptörleri ve ligandları, doğrudan hücreler arası sinyal iletimine aracılık eden tip I transmembran proteinleridir. Memelilerde dört Notch reseptörü (Notch1-4) ve beş ligandı (Jagged 1, 2 ve Deltalike [Dll] 1, 3 ve 4) tanımlanmıştır. Son çalışmalar, Notch sinyalinin I / R ve ROS birikiminde rol oynadığını göstermiştir. Leptin, temel olarak gıda alımını inhibe eden, ağırlık dengesini modüle eden ve enerji metabolizmasını teşvik etme rolü olan adipoz dokular tarafından salgılanan bir ob gen ürünü olan proteindir. İnflamatuar sitokinlerden olan IL-1 β, I/R hasarı oluşturulmuş karaciğerlerden salınır ve onun eksikliği hepatik I/R hasarını azaltır. Leptin çeşitli dokularda inflamatuar sitokinlerin salınımını düzenler. IL-1 ailesi, proinflamatuar/angiogenesis sitokinlerine aittir ve IL-1α, IL-1β diye adlandırılan 2 ligant, interlökin-1 reseptör antagonisti (IL-1Ra), IL-1R tI (tip 1 reseptör) ile IL-1R tII (tip II reseptör) diye adlandırılan reseptörler tarafından temsil edilir. IL-1'in leptin indüklü etkileri hücreye özgüdür ve Leptin ile IL-1 arasındaki direkt ilişki meme kanseri, endometrium kanseri ve kolorektal kanserde gösterilmiştir. Daha önce kanser üzerinde yapılan çalışmalar Notch, IL-1 ve Leptinin (NILCO) birbiri ile etkileşim içerisinde olduğunu tümör anjiogenez ve inflamasyonda önemli olduğunu göstermiştir. Biz bu çalışmayla Notch yolağının inhibitörü olan GSI-IX un karaciğer iskemi reperfüzyon hasarındaki etkisini NILCO yolağı üzerinden göstermeyi amaçlıyoruz.
Özet (Çeviri)
It is known that hepatic I / R damage begins with the accumulation of reactive oxygen species (ROS). ROS disrupts the physiology of the cell by causing lipid peroxidation, protein oxidation and DNA damage. Also, ROS and oxygenated molecules can act as signaling molecules that cause inflammatory responses. However, the molecular mechanism of ROS accumulation, which is important in liver I / R damage is not fully understood. The Notch signaling path is largely evolutionarily conserved and regulates cell proliferation and apoptosis. Notch receptors and ligands are type I transmembrane proteins that mediate direct intercellular signal transmission. In mammals, four Notch receptors (Notch1-4) and five ligands (Jagged 1, 2 and Deltalike [Dll] 1, 3, and 4) were identified. Recent studies have shown that the Notch signal plays a role in the accumulation of I / R and ROS. Leptin is a protein, an ob gene product, that is mainly secreted by adipose tissues that inhibit food intake, modulate weight balance, and promote energy metabolism. IL-1 β, one of the inflammatory cytokines, is released from the liver that has I / R injury and its deficiency reduces hepatic I / R damage. Leptin regulates the release of inflammatory cytokines in various tissues. The IL-1 family belongs to proinflammatory / angiogenesis cytokines and it is represented by 2 ligands interleukin-1 receptor antagonist (IL-1Ra) called IL-1α, IL-1β and IL-1R tI (type 1 receptor) and 2 receptors called IL-1R tII (type II receptor). The leptin-induced effects of IL-1 are cell-specific, and the direct relationship between leptin and IL-1 has been demonstrated in breast cancer, endometrium cancer and colorectal cancer. Previous studies on cancer have shown that Notch IL-1 and leptin (NILCO) interact with each other and are important in tumor angiogenesis and inflammation. With this study, we aim to demonstrate the effect of GSI-IX, an inhibitor of the Notch pathway, on liver ischemia reperfusion injury through the NILCO pathway.