Farmakolojik ve nonfarmakolojik destek tedavisi başlanmasına rağmen sigarayı bırakamayan hastalardaki başarısızlık nedenlerinin araştırılması
  1. Tez No: 644296
  2. Yazar: ÖMER SELÇUK KINALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜKREMİN ER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmada, sigara bırakmada kullanılan farmakolojik ve non-farmakolojik tedavi alanların 12. aydaki bırakmış olma durumlarının değerlendirilmesi ve bırakamayanların başarısızlık nedenlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Retrospektif çalışmamız, 01.05.2015 ile 31.12.2017 tarihleri arasında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları sigara bırakma polikliniğine gelen hasta dosyalarının incelenip, kişilerin aranıp sigarayı bırakıp bırakamamaları ile ilgili 12 soruluk bir anket uygulanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların cinsiyetleri, yaşları ve medeni durumları, sigara bırakma durumlarını istatistiksel olarak anlamlı etkilememiştir (p>0,05). Ancak, eğitim düzeyleriyle sigarayı bırakma durumları incelendiğinde anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir (p:0,027). Üniversite mezunları ile ilkokul ve ortaokul-lise mezunları arasında olduğu ve bu farkın sigara bırakma durumu açısından üniversite mezunu lehine olduğu bulunmuştur (Sırasıyla p:0,003 ve p:0,007). Önerilen tedavilerin kullanım sonuçlarında vareniklin ile nikotin sakızı (p:0,013), nikotin bandı (p:0,025) ve bilişsel davranışçı terapi (p:0,029) arasında vareniklin lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Başarısız olma sebeplerinden, stres (p:0,001), kahvaltıdan sonraki sigaradan vazgeçememe (p:0,0001), uyandıktan sonraki sigara isteğinden vazgeçememe (p:0,001), boş vakitlerinde sigaranın aklına gelmesi (p:0,001) ve“diğer”seçeneği (p:0,047) istatistiki açıdan diğer seçeneklere göre daha etkili bulunmuştur. Sigara, sadece içen kişiyi değil bütün toplumu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the smoking cessation status of those who received pharmacological and non-pharmacological treatment at the 12th month and to investigate the causes of failure of those who could not quit smoking. Method: Our retrospective study was carried out between 01.05.2015 and 31.12.2017 by examining the files of patients who came to Ankara Yıldırım Beyazıt University Atatürk Training and Research Hospital Chest Diseases Outpatient Clinic and applying a 12- questions survey about whether or not to quit smoking. Results: Gender, age and marital status of the participants did not significantly affect their smoking cessation status (p> 0.05). However, when the education levels and smoking cessation were examined, it was determined that there was a significant difference (p: 0.027). It has been found that there is a difference between university graduates and primary and middle school-high school graduates and this difference is in favor of university graduates in terms of smoking cessation (p: 0.003 and p: 0.007, respectively). A significant difference in favor of varenicline was found between varenicline and nicotine gum (p: 0.013), nicotine patch (p: 0.025) and cognitive behavioral therapy (p: 0.029) in the use results of the recommended treatments. The reasons for failure include stress (p: 0.001), inability to give up smoking after breakfast (p: 0.0001), not being able to give up smoking after waking up (p: 0.001), thinking about smoking in free time (p: 0.001), and“other”option ( p: 0.047) was found to be statistically more effective than other options. Smoking affects not only the smoker but the whole society.