KOAH tanılı hastalarda serum prolidaz ve karbonik anhidraz- 3 enzim düzeylerinin rolü
The function of serum prolidase and carbonic anhydrase-3 enzyme levels in patients with a diagnosis of COPD
- Tez No: 644297
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İCLAL HOCANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada KOAH tanılı hastalarda serum prolidaz ve karbonik anhidraz III düzeylerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya KOAH tanısı konmuş, 54 gönüllü erkek hasta ve 2 gönüllü kadın hasta, sigara kullanmayan 31 erkek sağlıklı olgu ve 1 kadın sağlıklı olgudan oluşan toplam 88 kişi dahil edilmiş ve bu kişilerden kan örnekleri alınmıştır. Alınan kan örnekleri santrifüj edildikten sonra elde edilen serumlardan ELİSA yöntemi ile karbonik anhidraz III ve prolidaz düzeyleri çalışılmıştır. Araştırmada katılımcı olarak yer alan hasta ve kontrol grubundaki bireylerin kişisel özelliklerine ilişkin olarak cinsiyet ve yaş bakımından iki grup arasında benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it aimed that to investigate serum prolidase and carbonic anhydrase III levels in patients with COPD. In the study, 88 individuals accepted. 54 of 88 were volunteered male patients with COPD and 2 of 88 were volunteered female patients with COPD and 31 of 88 were healthy no-smoking males and 1 of 88 was healthy female individual. Blood samples have taken from all these 88 individuals. Carbonic anhydrase III and prolidase levels have been investigated by ELISA method in serums provided after centrifuging blood samples. Personal characteristics of individuals in both control and patients groups were similar with regard to age and sex.