Araç yıkama atıksularının yüzey altı yapay sulak alanlar ile arıtımı
Treatment of car wash wastewater with sub-surface artificial wetlands
- Tez No: 644345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Araç yıkama istasyonlarında yıkanan araç başına kullanılan teknolojiye ve aracın büyüklüğüne bağlı olarak, 40 ila 600 litre arasında su kullanılmaktadır. Oluşan gri suda ise, araç üzerindeki toz, motor kısmından kaynaklanan yağ ve bol miktarda deterjan bulunmaktadır. Araç yıkama tesislerindeki oluşan bu atıksuyun arıtımı için, öncelikle AKM'nin ve yağın giderildiği bir çökeltim ya da filtrasyon ve yağ tutucu sonrasında deterjanın giderilebilmesi için (1) membran, (2) aktif karbon adsorpsiyonu ya da (3) kimyasal çökeltim uygulanmaktadır. Ancak bu arıtım metotlarında deterjanlar atıksudan başka bir su ortamına konsantre olmakta ya da aktif karbon üzerinde adsorbe olmaktadır. Deterjanların sürdürülebilir olarak nihai bertarafı ve gri suyun nihai arıtımı üzerine çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla bu tez çalışmasında oto yıkama sularının nihai arıtımı için yüzey altı akışlı yapay sulak alan sistemleri, biyolojik olarak parçalanabilen deterjanlar ile test edilmiştir. Bu kapsamda sentetik olarak hazırlanan araç yıkama suları deterjan giderimi açısından yüzey altı akışlı yapay sulak alan sisteminde arıtılmıştır. Sonuçlar KOİ giderimi, bulanıklık, alkalinite ve iletkenlik olarak yorumlanmıştır. Çalışma boyunca ortalama KOİ giderim verimi %68 civarında olup maksimum gözlenen KOİ giderimi %87'dir. Bu kapsamda 108 günlük çalışmada artan KOİ giderim verimleri daha uzun süreli çalışmalarda daha da yükselebileceği gibi mevcut arıtım verimi ile son durulama haricinde arıtılan su ile araçların yıkanması mümkündür. ANAHTAR KELİMELER: Araç yıkama suları, yüzeyaltı akışlı yapay sulak alanlar, doğal arıtma, deterjan giderimi
Özet (Çeviri)
Depending on the technology used per vehicle and the size of the vehicle washed at car wash stations, between 40 and 600 liters of water are used. In the gray water formed, there is dust on the vehicle, oil from the engine part and plenty of detergent. For the treatment of this wastewater formed in the vehicle washing facilities, firstly, a precipitate in which AKM and oil are removed or after filtration and oil trap, (1) membrane, (2) activated carbon adsorption or (3) chemical precipitation are applied. However, in these treatment methods, detergents are concentrated to a water environment other than wastewater or adsorbed on activated carbon. Studies on sustainable final disposal of detergents and final treatment of gray water are needed. For this purpose, in this thesis, underground flow artificial wetland systems were tested with biodegradable detergents for the final treatment of car wash water. In this context, car wash water prepared synthetically was treated in a subsurface flow wetland system for detergent removal. Results were interpreted as COD removal, turbidity, alkalinity and conductivity. During the study, the average COD removal efficiency was about 68% and the maximum COD removal observed was 87%. In this context, increasing COD removal efficiencies in 108 days of operation may increase even more in long-term operations and it is possible to wash vehicles with purified water except for the last rinse with the current treatment efficiency. KEYWORDS: Car wash water, subsurface artificial wetlands, natural treatment, detergent removal