Offshore solar plants: A design study
Açık deniz güneş santralleri: Tasarım çalışması
  1. Tez No: 644364
  2. Yazar: CEMRE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ADİL AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Energy, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Güneş enerjisi, Türkiye'nin sahip olduğu potansiyel dikkate alındığında doğru yatırımların yapılabilmesi adına üzerinde çalışılması gereken bir yenilenebilir enerji çeşididir. Son on yılda fotovoltaik güneş enerjisi santrallerine büyük miktarda yatırım yapıldı ve ülkemizdeki kurulu güç Temmuz 2020'de 6,2 GW'a ulaştı. Güneş enerjisinde son zamanlardaki küresel eğilim güneş panellerinin göl ve baraj rezervuarları gibi su üstü alanlara kurulmaya başlanmasıdır. Bu sayede verimli arazilerin kullanımının önüne geçilmesi, buharlaşmanın azaltılması ve paneller için soğutmanın sağlanması amaçlanmaktadır. Dünya çapında hayata geçirilmiş bazı emsalleri olmakla birlikte, ülkemizdeki bir örneği İstanbulda Büyükçekmece Gölünde yer almaktadır. Var olan çalışmalardan farklı olarak bu çalışmada, Türkiye'nin güney kıyıları için kullanılabilir ve maliyet ve enerji üretimi açısından açık deniz rüzgar çiftlikleri ile rekabet edebilecek açık deniz kullanımına uygun fotovoltaik sistem tasarlamayı amaçlamaktadır. Bu amaçla Türkiye'nin Ege ve Akdeniz kıyılarında yedi lokasyon seçilmiştir. Çalışma, güneş enerjisi üretimi için değerlendirilen çıktıları sunar ve bunları önerilen çalışma yerleri için açık deniz rüzgar alternatifi ile karşılaştırır. Sabit bir açık deniz fotovoltaik santrali için basit maliyet tahmini de ayrıca yapılmıştır. Açık deniz fotovoltaik enerjisinin rüzgar enerjisi ile rekabet edebildiği ve düşük rüzgar enerjisi potansiyeline sahip bazı bölgeler için daha uygun olabileceği ortaya çıkmıştır, bu sistem güneş potansiyeli yüksek ama yeterli rüzgar yoğunluğuna sahip olmayan kıyı şeritleri için uygulanabilir yeğâne çözüm olabilir
Özet (Çeviri)
Solar power is a significant contributor in renewable energy considering the solar energy potential of Turkey. A vast amount of investment has been made during the last decade on photovoltaic solar plants, with the deployed power having reached 6.2 GW in July 2020 and still growing. A global trend in solar power is the deployment of solar panels on water such as lakes and dam reservoirs with advantages given as reduction of land use, reduction of evaporation and provision of cooling for the solar panels. Some applications have been established globally, and a typical example has been deployed in Buyukcekmece Lake, Istanbul, Turkey. This study, differing from the actual works, aims to design an offshore deployment, which may be useful for the southern shores of Turkey and competitive with the proposed offshore wind farms in terms of cost and renewable energy production. For this purpose, seven locations along the Aegean and Mediterranean coasts of Turkey have been selected. The study presents the evaluated outputs for solar power production and compares them with the offshore wind alternative for the proposed study locations. A simple cost estimation for a fixed offshore photovoltaic power plant has also been worked out. It has been found out that offshore photovoltaic energy may be competitive with wind energy and even more feasible for some sites with a low wind energy potential, which may be the sole feasible solution regarding site-based potential of various renewable energy forms.