Düz dairesel plaka kullanılarak bir kazık etrafında pervane jet akımı oyulmasının azaltılması
Reduction of propeller jet flow scour around a pile by using collar plate
- Tez No: 644365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kazık tipi yapıların etrafında, gemilerin pervane jetleri hasara neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı kazık etrafındaki oyulmanın azaltılarak, yapının daha uzun ömürlü ve güvenli olmasını sağlamaktır. Kazık tipi yapıların bakım ve onarım maliyetleri azalacak, böylece kazıklı yapının operasyonel ömrü uzatılacaktır.Yapılan bu deneysel çalışma, üç farklı düz dairesel plaka genişliği (W) ve iki farklı düz dairesel plaka yüksekliği (hc) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada üç farklı pervane dönüş hızı kullanılmıştır ve ölçümler Akustik Doppler Hızölçer Profil Kaydedici (ADVP) ile alınmıştır.Bu çalışmada elde edilen sonuçlar göz önüne alındığında, bir kazık yapısı etrafındaki oyulma miktarının, düz dairesel plakanın genişliğine ve deniz tabanından yüksekliğiyle yakından alakalı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ship's propeller jets caused damage around pile-type structures. The aim of this study is to provide longer and safer structure service life by reducing the scouring effect around the pile. By the way, maintenance and repairment costs of structures will be reduced, thus the operational life of the structure will be extended.This experimental study was carried out using three different flat circular plate widths (W) and two different flat circular plate heights (hc). Three different propeller rotation speeds were used in this study, and the measurements were performed with Acoustic Doppler Velocimeter Profiler (ADVP).When the results obtained in this study are taken into consideration, it is seen that the amount of scouring around a pile structure is closely related to the width of the flat circular plate and its height from the seabed.