Policy-driven sustainable energy innovation: Integrating offshore solar, wind and artificial reef
Polı̇tı̇ka merkezli sürdürülebı̇lı̇r enerjı̇ ı̇novasyonu: Açık denı̇z güneş, rüzgar ve yapay resı̇flerı̇n entegrasyonu
  1. Tez No: 855939
  2. Yazar: MUHAMMED İMRAN KULAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLTEKİN AKINOĞLU, PROF. DR. İSMAİL YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, İnşaat Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Parlak bir geleceğe ve muazzam bir potansiyele sahip olan yüzer ve açık deniz yenilenebilir enerji sistemleri son zamanlarda dünya çapında kurulmaktadır. Tez hazırlığının başında Türkiyedeki yapay rezervuarlar için yapılan Yüzer GES potansiyeli çalışmasına göre, uygun rezervuar yüzeylerinin %10unun bu sistemler ile kaplanmasıyla 125 TWh elektrik üretilebilir ve Türkiyenin mevcut elektrik ihtiyacının üçte birinden fazlasını karşılanabilir. İçsulardaki rezervuarların ötesinde, açık deniz alanları daha da fazla potansiyel barındırmaktadır. Nispeten yeni bir kavram olan hibrit sistemler, geleneksel sistemlere kıyasla tekno-ekonomik açıdan daha uygulanabilirdir. Dezavantajlardan biri, açık deniz sistemlerinin deniz ve su altı ekosistemi üzerindeki etkisidir. Yapay resiflerin su altındaki ekosistemi canlandırmada faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bu tezde, bir kıyı bölgesi için güneş ve rüzgar enerjisi santralleri ile yapay resiflerden oluşan bir açık deniz üçlü hibrit sistemi sunulmuştur. Hibrit açık deniz yüzer sistemi için çevresel yükleri ve üretilen elektrik üretimini dikkate alan bir ön kavramsal tasarım ortaya konmuştur. Yüzer tasarımların önemli bir parçası olan bağlama sistemi, yapay resif tellerini de içermektedir. Bu çalışmada önerilen ve yaklaşık toplam kurulu kapasitesi 1.056 kW olan hibrit sistem için yıllık ortalama 2.000 MWh üzerinde bir üretim elde edilebilecektir. Bu üretim, Türkiye'de daha önce uygulandığı gibi 13,3 USD-cent tarife ile uygulandığında 6,5 yıllık bir geri ödeme süresine sahip olacaktır. Disiplinler arası olan bu çalışma aynı zamanda Türkiye elektrik sistemini, açık deniz uygulamalara giden yolu kapsamakta ve politika geliştirme için ilgili öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Floating and offshore renewable energy systems, which have a bright future and tremendous potential, have recently been installed worldwide. According to the potential study for artificial reservoirs in Türkiye, conducted at the beginning of the thesis preparation, covering 10% of the suitable reservoir surfaces with these floating PV systems could generate 125 TWh of electricity, meeting over one-third of the Türkiyes current electricity needs. Beyond inland artificial reservoirs, offshore areas hold even more potential. Hybrid systems, a relatively new concept, are techno-economically more feasible than conventional ones. One of the drawbacks is the impact of the offshore systems on the marine and underwater ecosystem. Artificial reefs have been proven to be beneficial in invoking the ecosystem underwater. In this thesis, an offshore trio-hybrid system consisting of solar and wind power plants along with artificial reefs was presented for a coastal region. A preliminary conceptual design, considering environmental loads for the hybrid offshore floating system and the electricity generation generated, was revealed. The mooring system, which is an essential part of floating designs, included artificial reef wires. For the hybrid system proposed in this study with an approximate total installed capacity of 1,056 kW, it can be demonstrated that an average annual generation of over 2,000 MWh can be achieved. The generation would have a payback period of 6.5 years when applied at 13.3 USD-cent tariff, as previously implemented in Türkiye. The interdisciplinary study also covers Türkiye electricity mix, road to offshore system and provides relevant recommendations for policy development drawn.