Red meat consumption structure and consumer behavior in the urban area of Adana province
Adana ili kentsel alanda kırmızı et tüketim yapısı ve tüketici davranışları
- Tez No: 644372
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, Adana'nın kentsel alanında gerçekleştirilmiş olup, çalışmada tüketicilerin gelir grupları itibarı ile kırmızı et tüketim alışkanlıklarına ve tercihlerine yönelik tüketim yapısının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, makro düzeyde dünya genelinde ve Türkiye'de kırmızı et sektörünün genel yapısı ortaya konulmuştur. Mikro düzeyde ise Adana'da 400 tüketici ile yüz yüze anket çalışması yapılarak veriler elde edilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; kırmızı et tüketimindeki dalgalanmalarda en önemli etken fiyattır, ancak bu durum farklı gelir gruplarına göre de farklılık göstermektedir. Çalışmada, fiyat değerlendirmelerine ek olarak, tüketicilerin satın alma yeri tercihlerini belirlemek için binary logit modeli kullanılmıştır. Et satın alma yerini belirlemede alışveriş kolaylığı, tüketim miktarı, eğitim düzeyi ve et kalitesinin önemli olduğu belirlenmiştir. Buna ek olarak , arz ve talebe yönelik mevcut politikaların iyileştirilmesi ile kırmızı et tüketiminin beklenen seviyelere ulaşabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the urban area of Adana. The study aims to determine consumption structure and consumer behavior in different income groups toward red meat consumption habits and consumers' family's preferences. At a macro level, the first part of the study consists of analyzing the red meat sector in the world in general and in Turkey in particular. At a micro level, on the other hand, a face-to-face questionnaire study was carried out on 400 households in Adana. The most important factor in fluctuations of red meat consumption was its price, but this fact varied in different income groups. In addition to price considerations, a binary logit model was used to determine the purchasing place preferences of consumers. It was revealed that the convenience of shopping, amount of consumption, education level, and meat quality were important in determining the place of meat purchasing. It was concluded that red meat consumption could reach expected levels through the improvement of current policies towards supply and demand.