Depresyon hastalarının kişilik özelliklerinin sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması
Comparison of personality characteristics between patients with depression and healthy controls
- Tez No: 644383
- Danışmanlar: PROF. MEHMET HAKAN TÜRKÇAPAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Depresyon; çökkünlük, karamsarlığı içeren duygudurumla birlikte olağan etkinliklerden vedaha önce kişiye zevk veren durumlardan artık eskisi gibi zevk alamama, bunlara karşı ilgininkaybolmasıyla kendini gösterir. Kişilik özellikleri depresyon tanısında ve tedavisinde roloynayabilir. Depresyon ile ilişkili kişilik özelliklerinin ve bu ilişkinin olası sonuçlarının açığaçıkarılması, depresyonun anlaşılması ve iyileştirilmesi için önemlidir.Bu çalışmanın amacı, depresyon tanısı alan hastaların, sağlıklı kontrollere göre patolojikdüzeyde kişilik özelliklerini daha çok gösterip göstermediklerini ve bu hastalarda hangi kişiliközelliklerinin daha sık olduğunu saptamaktı. Bu amaçla çalışmaya Ankara Dışkapı YıldırımBeyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri kliniğine başvuran hastalardan DSM-IV tanıölçütlerine göre Majör Depresif Bozukluk tanısı almış olan 70 hasta ile 73 sağlıklı kontrolalındı. Çalışmaya alınanlara Sosyodemografik Veri Formu ve Kişilik İnanç Ölçeği uygulandı.Sonuçlar SPSS 11.5 kullanılarak analiz edilmiştir.Depresyon grubu ve sağlıklı kontrol grubu karşılaştırıldığında depresyon grubunda bağımlı,pasif agresif, obsesif kompulsif, antisosyal, histrionik, paranoid, borderline ve çekingen kişilikalt ölçek puanları kontrol grubundan daha yüksekti. Bu bulgular ile depresyon hastalarında patolojik düzeyde olan kişilik özelliklerinin daha çokbulunmasının, hastalığın gidişini öngörmede ve tedavi yöntemini belirlemede önemli bir roloynayacağından bu özellikleri saptamanın faydalı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Depression is a state of low mood and pessimism, depressed people lose interest in activitiesthat once were pleasurable. Personality traits play a role in the diagnosis and treatment ofdepression. It is important to reveal that personality traits associated with depression and thepossible consequences of this relationship.The purpose of this study was to determine that the patients with depression have shownpersonality traits in more pathological levels when compared with healthy controls and whichpersonality traits are more common in these patients. For this purpose, 73 patients diagnosedwith depression according to DSM-IV diagnostic criterias and 70 healty controls who appliedto Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Psychiatry Clinic wereincluded in this study. And people in the study were given a sociodemographic questionnaireand the Personality Belief Questionnaire. Results were analyzed with SPSS 11.5. In the findings; when compared with the healty group dependent, passive-aggressive,obssesive compulsive, antisocial, histrionic, paranoid, borderline and avoidant personalitysubscale scores were higher in the depression group. As a result of these findings; whe think that would be useful to recognise the prominentpersonality traits in the patients with depression because of the reason that this can play animportant role for the prognosis and treatment method of depression.