Epilepsi hastalarının kişilik özelliklerinin mizaç ve karakter envanteri ile değerlendirilmesi ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
The evaluation of personality of epileptic patients by using temperament and character inventory and comparison with healthy controls
  1. Tez No: 195112
  2. Yazar: BORA BOSTANCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. NUMAN KONUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Psikiyatrik degerlendirmede kisilige yaklasım açısından kategorik yaklasımın kısıtlıkları nedeniyle bazı boyutsal kisilik modelleri gelistirilmistir. Daha önce epilepsi hastalarında kisiligi boyutsal olarak degerlendiren bir çalısma yapılmamıstır. Bu çalısmada epilepsi hastalarının kisilik özellikleri, kisilige boyutsal bir açıdan yaklasmaya olanak veren Cloninger'in gelistirdigi TCI (Mizaç ve Karakter Envanteri) kullanılarak saglıklı kontrollere göre farklılık olup olmadıgının arastırılması amaçlanmıstır. Bu amaçla, poliklinikte takip edilen ardısık 78 epilepsi hastası ve 85 kontrol olgusu alınmıstır. Her iki grup SCID-I ve SCID-II ile degerlendirilip, TCI ve HAM-D ölçekleri uygulandı. Kontrol grubunda herhangi bir kronik hastalıgı bulunan veya DSM I. Eksen tanısı olanlar çalısmaya dahil edilmedi. Veriler bilgisayar ortamında gruplar arasında fark olup olmadıgı ve farklılıkları etkileyebilecek klinik ve sosyodemografik özellikleri yönünden incelendi. Epilepsi grubu (n=78) (primer generalize nöbet, n=22 ve parsiyel nöbet, n=56) TCI ölçütleri yönünden; yabancılardan çekinme (HA3), zarardan kaçınma (HA), sebat etme (P), amaçlılık (SD2), beceriklilik (SD3), kendilik kaybı (ST1), kisiler ötesi özdesim (ST), manevi kabullenme (ST3) ve kendini asma (ST) skorlarında kontrol grubuna göre (n=85) anlamlı olarak farklı bulundu.
Özet (Çeviri)
Dimensional personality models were established because of the limitations of categoric approaches to personality during psychiatric evaluations. There has never been a research about evaluating the personality of epileptic patients dimensionally done before. In this study we aimed to evaluate the personality characteristics of epileptic patients and compare them healthy controls by using TCI (Temperament and Character Inventory) developed by Cloninger as a dimensional approach. 78 epileptic outpatients and 85 control cases were included within the research. Both groups were given TCI after evaluation by SCID-I, SCID-II and HAM-D. Patients with Axis I diagnosis or with a chronic disease were excluded from the control group. The data were analyzed with regard the group differences and associated clinical and sociodemographic variable which might affect these differences by using computer.