Alt üriner sistem obstrüksiyonunda renal hasarın erken belirteci: Üriner NGAL (rat çalışması)
Early marker of renal injury in lower urinary tract obstruction: urinary NGAL (rat study)
- Tez No: 644398
- Danışmanlar: DR. UĞUR YÜCETAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Mesane çıkım obstrüksiyonu (MÇO) oluşturulan rat modelinde, histopatolojik değerlendirme eşliğinde serum kreatinin değerine kıyasla üriner NGAL düzeyinin renal hasarı öngörmede erken dönemde kullanılabilecek bir belirteç olup olmadığı araştırıldı. Materyal ve Metot: Bu çalışmada 300-350 gram ağırlığında 20 adet erişkin Wistar Albino cinsi erkek sıçan dahil edildi ve 4 gruba ayrıldı. Her grupta öncelikle bazal serum kreatinin ve üriner NGAL değeri ölçüldü. Birinci grupta (Sham/Kontrol grubu) sadece laparatomi yapıldı, ikinci (14. gün parsiyel MÇO) ve üçüncü grupta (28. gün parsiyel MÇO) parsiyel ve dördüncü grupta (Komplet MÇO) komplet mesane çıkım obstrüksiyonu gerçekleştirildi. Çalışmanın 3. gününde komplet MÇO grubunda, çalışmanın 14. gününde 14. gün parsiyel MÇO grubunda ve çalışmanın 28. gününde sham ve 28. gün parsiyel MÇO grubunda serum kreatinin ve üriner NGAL değeri ölçüldü. Daha sonra laparatomi ile üretra, mesane, üreter ve böbrekler çıkartıldı. İdrar NGAL düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Elde edilen sonuçlar plazma kreatinin ve kreatinin klirensi ile karşılaştırıldı. Ayrıca alınan mesane ve böbrek dokuları histolojik açıdan değerlendirildi. Bulgular: Obstrüksiyon sonrası sadece komplet MÇO grubunda plazma kreatinin düzeyinde anlamlı artış (13,791,57 mg/dl, p=0,011) gözlendi. Komplet MÇO grubunda hem plazma kreatinin değerinde (p=0,043) hem de idrar NGAL düzeyinde anlamlı artış (p=0,003) saptanmasına rağmen, 28. gün MÇO grubunda plazma kreatinin düzeyinde artış olmadan idrar NGAL düzeyinde anlamlı artış (p=0,007) olduğu tespit edildi. idrar NGAL düzeyi ile plazma kreatinin düzeyi arasında anlamlı bir ilişki gözlenmezken, idrar NGAL düzeyi ile kreatinin klirens düzeyi arasında (Spearman r=-0,445; p=0,004) anlamlı ilişki olduğu tespit edildi. Ayrıca gruplar arasında renal tübüler hasar açısından farklılık gözlenmezken, obstrüksiyon süresi ile mesane dokusundaki fibrozis artışı arasında anlamlı ilişki olduğu saptandı (p=0,016). Sonuç: Üriner NGAL seviyesinin, üst üriner sistem hasarı oluşturarak böbrek yetmezliğine sebep olabilen ve yaş ile sıklığında artış gözlenen parsiyel mesane çıkım obstrüksiyonunda, mevcut tanı yöntemlerine kıyasla erken dönemde böbrek fonksiyon bozukluğunun tespit edilebilmesinde ve böylelikle tedavi ve takip kararı vermede belirleyici rol oynayacabileceğini öngörmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the urinary NGAL levels with serum creatinine levels as an early biomarker for renal injury in rats with bladder outlet obstruction (BOO). Matherials-Methods: 20 male Wistar Albino rats, each weight 300-350 gr, were divided into 4 groups. In each group basal serum creatinine and urinary NGAL levels were evaluated. In group 1 (Sham/Control group) only laparotomy was performed. In group 2 (14th day partial BOO) and group 3 (28th day partial BOO) partial obstruction and in group 4 (Complete BOO) complete obstruction was performed. Serum creatinine levels and urinary NGAL levels were evaluated in complete BOO group on the third day of the study, in 14th day partial BOO group on the 14th day and in 28th day partial BOO group and control group on the 28th day. After the assessments, urethra, ureters and kidneys were excracted by laparotomy. Measurements of urinary NGAL levels were performed with ELISA. The results were compared with plasma creatinine levels and creatinine clearence values. The excised bladder and renal tissues were histopathologically examined. Results: The increase in plasma creatinine levels was statistically significant in only complete BOO group (13.791.57 mg/dL, p=0.011). In complete BOO group, the increase in plasma creatinine levels ((p=0,043) and urinary NGAL levels (p=0,003) were statistically significant. In the 28th day BOO group, increase in urinary NGAL levels were higher (p=0.007) with no difference in plasma creatinine levels. There was no correlation between the levels of urinary NGAL and plasma creatinine, the positive correlation between urinary NGAL and creatinine clearence levels was shown (Spearman r=-0.445, p=0.004). There was no significant difference in renal tubular injury between the groups, however there was a positive correlation between the duration of the obstruction and the increase of fibrosis in the bladder tissue (p=0.016). Conclusion: It can be concluded that urinary NGAL levels might be an early biomarker for renal dysfunction in partial bladder outlet obstruction which may cause renal impairment through upper urinary tract injury. Therefore, urinary NGAL may play role during the treatment choice and follow-up in BOO patients.