Endüstri işletmelerinde robot kullanımının ekonomik analizi
  1. Tez No: 6444
  2. Yazar: MELİH CEMAL KUŞHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Avrupa ekonomik topluluğuna girme aşamasındaki ülkemizde işletmelerimizce takip edilmesi gereken,özellikle sanayideki gelişmeler,titizlikle belirlenmeli ve yine aynı titizlikle uygulamaya konulmalıdır.aksi taktirde seçilecek olan yanlış uygulamalardan dolayı işletmeler ve buna bağlı olarak ülkemiz ekonomisi ağır ekonomik darbeler karşısında kalabilir.Bu aşamada devlet,işletmeler ve üniversiteler arası ekonomik ve teknik işbirliğinin gerçekleştirilmesi gereklidir.Endüstri işletmelerinde robot kullanımının ekonomik analizi konulu bu çalışma pratik konuları içermemekle beraber ülkemizdeki bu konudaki ilk bilimsel çalışmalardandır.İleride robot kullanımının ülkemizde de güncelleşebileceği nedeniyle bu konudaki bilimsel çalışmalar sürdürülmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present stage of the? continuoing off o t of our country to.join the Eur apian Market, the necessary develop ments to be fal loved by our companies and firms,. especially by the industry must neatly be indicated and must neatly put i n t o a p p 1 i c a t i o n“ Ot h e r w ise, be c a u s e o f t h e w r o n g c: h o i s e o f the application, the companies may encounter- bad economical situation» At this stage, it is necessary to develop econo mical -and technical cooperation amongst the g over-merit, com- p a n i e s a n d u n i v e r s i t i e s » E v e n t h o u g h it d o e s n ' t ine 1 u d e t h e p r a c t i c a 1 a p p 1 i c a - t i ons, this study named, ”Economical Analysis of Robots Us tag e in Industrial Companies" is one of the preliminary scientific. works in our country since the usage of robots will be actual in the future, I believe that it is necessary to co t in u.e the scientific works on this area.