Feldspatların flotasyon ile zenginleştirilmesi
  1. Tez No: 6445
  2. Yazar: FATMA GARİP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TEFEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
iv ÖZET Bu tezde Aydm-Çine bölgesine ait pegmatitlerin flo- tasyon yöntemiyle zenginleştirilmesi İncelenmiştir, Numune, üzerinde yapılan mikroskobik çalışmalar cevperin ortoz, al- bit, kuvars ve 'mika minerallerini, içerdiğini göstermiştir. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; ' felds patların zenginleştirilmesi ile ilgili literatür çalışmala- rını kapsamaktadır. İkinci bölümde; uygulanan met odlar ve malzemelerin, tanıtımı yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise yapılan çalışmanın sonuçlarına yer verilmiştir. Sonuçlar, fİotasyonun, feldspatların' zenginleş tirilmesi için uygun bir yöntem olduğunu' göstermiştir, j
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis the beneficiation of pegmatite ? ore from i Çine (AYDIN) was investigated by flotation. Microscopic studies showed that ore contains feldspars (orthoclase and albite), quartz and mica minerals. The thesis consists of 3 chapters. The first chapter refers to the literature on the beneficiation of feldspars. In the second chapter, the methods and materials used were described.. ' '. In the third chapter, the results were presented.The results showed that flotation is a convenient method to upgrade feldspars. | X