Gazi Üniveristesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji bilim dalında endoskopi ve kolonoskopi yapılan hastalarda helikobakter pilori enfeksiyonu ve kolorektal polip sıklığı ve lokalizasyonu arasındaki ilişki
The relationship between helicobacter pilori infection and colorectal polyp prevalence and localization in patients who have endoscopy and colonoscopy in gastroenterology department of Gazi University Faculty of Medicine
- Tez No: 644413
- Danışmanlar: PROF. DR. GİYASEDDİN ŞÜKRÜ DUMLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kolorektal karsinom (KRK) dünya çapında kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerindendir. Dünyada en yaygın görülen üçüncü kanserdir ve kansere bağlı ölümlerde dördüncü sırada yer almaktadır. Kolorektal polipler prekanseröz lezyonlar olarak tanımlanmaktadır. Kolorektal poliplerin kolonoskopi ile erken teşhis ve tedavisi KRK insidansını belirgin ölçüde azaltmaktadır. Helikobakter pilori (H. Pilori) enfeksiyonu dünyada en sık görülen kronik bakteriyel enfeksiyondur. H.Pilori enfeksiyonunun klinik olarak kronik gastrit, peptik ülser, mide adenokarsinomu ve mukoza ilişkili lenfoid doku (MALT) lenfomanın etiyolojisinden sorumlu olduğu bilinmektedir. Son yapılan çalışmalarda, yüksek H. Pilori antikor seviyelerinin KRK ile ilişkili olduğu görülmüştür. Ancak bu alanda yapılan çalışmaların sonucu tartışmalıdır. Japonya, Kore ve Amerika'da yapılan çeşitli çalışmalarda; H.Pilori enfeksiyonun kolorektal adenomlar için tek başına bir risk faktörü olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma; mart 2015 ve mart 2019 tarihleri arasında, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi (GÜTF) Endoskopi Ünitesi'ne başvuran endoskopi ve kolonoskopi yapılmış 4561 hastanın kayıtları elektronik arşivden taranarak retrospektif olarak yapılmıştır. Taranan hastalardan; işlemi GIS kanama nedeniyle yapılan, işlem sonucu invaziv GIS karsinomu tanısı alan hastalar, işlemi tolere edemeyen, işlemden 2 hafta öncesine kadar proton pompa inhibitörü (PPI) tedavisi almış olan hastalar ve işlemden 4 hafta öncesine kadar H.Pilori eradikasyon tedavisi almış olan hastalar çalışmadan dışlanmıştır. Çalışmaya dahil edilen 3231 hastanın 825 tanesinde kolorektal polip (KRP) görülürken, 2406 hastada polip saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Colorectal carcinom (CRC) is the leading cause of the cancer related death. In the world, its the third most common cancer type and forth leading cause of cancer related death. Colorectal polyps known as a precancerous lesion of the colorectal cancer. Early diagnosis of the colorectal polyps by colonoscopic examination; causes decrase of the incidance of CRC. Helicobacter pylori (H .Pylori) infection is the most common chronic bacterial infection in the world. H.pylori infection clinically causes chronic gastritis, peptic ulcer, gastric adenocarcinoma and (mucosa associated lymphoid tissue) MALT lymphoma. Some last studies show that us; there is a relationship between the high H.Pylori antigen level and the frequnency of the colorectal carcinoma. But the results of this studies are controversial. Studies making in Japanese, Korea and in America show that; H.Pylori infection is an independent risk factor for colonic adenomas. For this study we search the data of 4561 patient retrospectively who underwent endoscopy and colonoscopy examination in University of Gazi Endoscopy unit on between marc 2015 on march 2019. We excluded the patient who procedure is make because of the gastrointestinal system bleeding, patient have gastrointestinal system cancer and patient who is not tolerated the procedure and patient who take proton pump inhibitor (PPI) treatment before 2 weeks of the procedure or take the treatment of H. Pylori eradication therapy before 4 weeks of the procedure. After we excluded this patient, there are 3231 patient and 825 of them have colorectal polyp and 2406 of them polyp free control. The overall rate of H.