Herkes için futbolda mavi kart modeli uygulamasının paydaş görüşleriyle incelenmesi
Investigation of the application of blue card model in football for everyone with stakeholder views
  1. Tez No: 644418
  2. Yazar: SEÇKİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, çocuklarda Fair Play değerlerini geliştirmeyi amaçlayan Herkes İçin Futbolda Mavi Kart Etkinliğini uygulayıcı ve veli görüşleriyle inceleyerek bu etkinliğin katılımcılara olası etkilerinin belirlenmesi ve etkinliği uygulamak isteyenlere örnek bir proje olarak sunulması amacıyla yapılmıştır. Araştırma, spor olgusu temelinde açığa çıkarılması gereken birden fazla durumun incelenmesi gerektirdiğinden, mevcut durumların birbiriyle olan ilişkilerini ortaya çıkarmak için nitel araştırma yöntemlerinden çok katmanlı tek durum deseni işe koşulmuştur. Çalışmada, Fair Play değerlerinin ülkemiz geneline yaygınlaştırılması için yapılan etkinlik çalışılmış ve mevcut spor kültürünü geliştirmek için okullardaki öğrencilerden işe başlanmıştır. Araştırma yapısı gereği veriler, etkinliğe katılan öğrenci velileri (n=10) ve etkinliğin uygulayıcılarından (n=10) toplanmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından yarı yapılandırılmış açık uçlu sorulardan oluşan görüşme formları kullanılmıştır. Ölçme araçları katılımcılara yüz yüze bireysel görüşme yöntemi ile uygulanmış ve elde edilen veriler içerik analizi tekniği ile deşifre edilmiştir. Araştırma sonucunda, etkinliğin çocuklarda spor kültürü oluşmasına katkıda bulunduğu, ekrana bağlı hareketsizliği önleme konusunda yardımcı olduğu, çocukları ve velileri sosyalleştirdiği, futbola karşı bakış açılarını olumlu yönde etkilediği, öz güven artışı sağladığı, eğlendirerek öğrettiği, şiddeti önleme konusunda çocuklara katkı sağladığı, kişilik ve karakter gelişimlerine yardımcı olduğu, sportmenlik davranışı kazandırdığı, toplumsallaşma yolunda olumlu katkıları olduğu, değer odaklı eğitimin gençleri daha mutlu ve başarılı kılacağı söylenebilir. Etkinliğin uygulayıcılarda davranış geliştirme, korunması gereken gruplara davranış, paydaşlarla iletişim ve bilgileri güncelleme konularında katkılar sağladığı tespit edilmiştir. Etkinliğin öğrenci velilerinde sosyalleşme, futbola karşı oluşan ön yargıları yıkma, eğlenme ve diğer velilerle tanışıp kaynaşma konularında katkılar sağladığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the possible effects of this activity on the participants and present it as an exemplary project to those who want to implement the activity by examining the Blue Card Activity in Football for All [HIF], which aims to improve Fair Play values in children, with the opinions of practitioners and parents. Since the research requires the examination of more than one situation that needs to be revealed on the basis of sports phenomenon, a multi-layered single-case pattern, one of the qualitative research methods, has been employed in order to reveal the relations of current situations with each other. In the study, the activity for the dissemination of Fair Play values throughout our country was studied and it was started out with students in schools to improve the current sports culture. Due to the research structure, the data were collected from the parents of the students (n=10) and the practitioners of the activity (n=10). Interview forms consisting of semi-structured open-ended questions were used by the researcher as the data collection tool in the study. The measurement tools were applied to the participants face-to-face with the method of individual interviews and the data obtained were deciphered using the content analysis technique. As a result of the research, it can be said that the activity contributed to the formation of a sports culture in children, helped to prevent screen-related inactivity, socialized children and parents, positively affected their perspective towards football, increased self-confidence, taught entertainingly, contributed to children about the prevention of violence, helped personality and character development, gained sportsmanship behavior and had positive contributions to socialization. It has been determined that the activity has contributed to practitioners about developing behavior, behavior towards groups that need protection, communication with stakeholders and updating information. It was understood that the activity contributed to students' parents in socializing, breaking down prejudices against football, having fun and meeting and socializing with other parents.