Profesyonel basketbolcuların taraftar tezahüratına ilişkin algılarının değerlendirilmesi
The evaluation of professional basketball players perception that is related to fans ovation
- Tez No: 362183
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Spor etkinlikleri bireyin enerjisini, kaslarını ve zihinsel yetilerini, algılarını, hızlı karar vermesini, toplumsal nitelikleri kullanmasını gerektirir. Bu özellikler sporun bedensel-ruhsal-toplumsal yönleri olduğunu gösterir. Sporun bireyler ve toplumlar üzerinde ruhsal-toplumsal etkileri vardır. Bu etkiler hem spor yapanlarda, hem de izleyicilerde görülür.Spor artık günümüzde çok geniş bir katılımcı ve izleyici kitlesine sahiptir. Spor dünyasına çok küçük yaşlardan ileriki yaşlara kadar herkes katılımcı ve izleyici olarak aktif bir şekilde dâhil olmaktadır. Günümüzde Türkiye'de ve Dünya'da futboldan sonra ikinci derecede popüler spor dalı olan basketbolun önemli düzeyde bir izleyici ve taraftar kitlesi bulunmaktadır. Basketbol artık dünyanın her yerinde her seviyedeki milyonlarca insanın oynadığı veya seyirci olarak izlediği popüler bir spor dalıdır. Sporcunun gerek kendi takım taraftarlarının gerekse rakip takım taraftarlarının tezahüratlarını nasıl algıladığı sporcunun hem performansını, hem de sakatlanma riskini etkileyebilir. Kimi sporcu bu tür olaylardan hiç etkilenmezken, kimi sporcu kendi ve takım lehine veya aleyhine yapılan tezahürattan, kaldıramayacağı bir baskının altına girip olumsuz olarak etkilenebilir. İşte bu nedenle profesyonel sporcuların maç esnasında tezahüratlardan ne ölçüde, nasıl ve ne yönde etkilendiğini bilmek hem antrenörler hem de sporcular açısından gereklidir.Bu nedenle Profesyonel Basketbolcuları Taraftar Tezahüratına İlişkin Algılarını Değerlendirmek bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır.Araştırmanın evrenini profesyonel basketbolcular oluşturmaktadır. Örneklemini ise Beko Basketbol liginde en etkili taraftar grubuna sahip takım olarak gösterilen Pınar Karşıyaka Erkek Basketbol Takımının beş profesyonel oyuncusu oluşturmaktadır.Çalışma nitel araştırma yöntemlerine göre hazırlanmış nitel bir çalışmadır. Çalışmanın veri toplama aşamasında gözlem ve görüşme yöntemleri kullanılmıştır. Gözlem araştırmacının kendisi tarafından Pınar Karşıyaka Basketbol Takımının kendi sahasında yaptığı Beko Basketbol Ligi lig maçlarının videoya çekilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Görüşme ise sporculardan önceden randevu alınıp gün ve saat belirlenerek optimum koşullarda yapılmıştır. Görüşme sırasında önceden çekilen video kayıtlardan çeşitli temalara göre görüntüler içeren video kesitleri ve araştırmacı ve profesyonel kişilerden yardım alınarak hazırlanan 20 soru Microsoft Power Point programında slayt hazırlanarak sporculara izletilmiştir. Görüşme sırasında sporcuların sorulara verdiği yanıtlar video kayıt aracı ile ses kaydı olarak kayıt altına alınmıştır.Çalışmanın analiz bölümünde öncelikle sporcuların görüşme sırasında verdiği cevaplar bilgisayar ortamında yazılı metin haline dönüştürülmüştür. Daha sonra bu veriler kodlanmıştır. Kodlama aşamasında sporcuların her soruya verdikleri yanıtlarda ortak ve en çok tekrarlanan sözcükler kod olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak 12 kod elde edilmiştir. Kodlama işlemi sonrasında bu kodlar olumlu duygular ve olumsuz duygular olarak iki ana temada toplanmıştır. Sporculara sorulan 20 sorunun maç öncesi, maç sırasında, maç sonrasında ve genel olarak tezahürat algıları boyutlarında göz önünde bulundurularak bulunan iki tema çerçevesinde inlenmiştir.Yapılan analiz sonucunda genel olarak sporcuların olumsuz tezahüratlardan olumsuz şekilde etkilendikleri ve olumsuz duygular hissettikleri sonucuna varılmıştır. Fakat taraftarların slogan ve marşlarının, kendi taraftarlarının rakipleri aleyhine yaptıkları tezahüratların kendilerini daha çok coşturduğu, kendilerine olan güveni, heyecanı ve oynama isteğini arttırdığı, cesaret ve ait olma duygularını yaşattığı için olumlu etkilendikleri bulunmuştur. Sporcuların maç öncesinde yapılan tezahüratlara ilişkin algıları değerlendirildiğinde salonun kendi taraftarları ile dolu olmasının, maç öncesinde takıma ve sporculara yapılan olumlu tezahüratların, sporcular üzerinde olumlu etkileri olduğu sonucuna varılmıştır. Maç öncesinde yapılan olumsuz tezahüratlarda ise sporcuların kendilerini baskı altında hissettiği ve olumsuz olarak etkilendiği bulunmuştur. Sporcuların maç sırasında yapılan tezahürata ilişkin algıları değerlendirildiğinde genel olarak maç içinde yapılan tezahüratlardan olumlu olarak etkilendikleri saptanmıştır. Birçok sporcunun molalarda yapılan tezahüratlardan kendilerine olan güvenlerinin arttığı, taraftarı arkalarında itici bir güç gibi gördükleri sonucuna varılmıştır. Ayrıca oyun temposunun düştüğü anlarda taraftarların oyun temposunu tezahüratları ile arttırmaya çalışmalarının oyuncu için cesaret ve coşku kaynağı olduğu sunucuna varılmıştır. Sporcuların maç sonrasında yapılan tezahürat algıları değerlendirildiğinde bu tezahüratları olumlu olarak algıladıkları tespit edilmiştir. Pınar Karşıyaka Basketbol Takımı taraftarları her maç sonrasında takımları yenilse de yense de tüm takımı tribün önüne çağırarak alkışlamaktadırlar. Bu da sporcular üzerinde çok olumlu duygular oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sport activities requre to use persons energy, muscles, perception, mental power and social qualities. These properties (special features) show that sport has got physical and psychological sides. Sport has got social and mental effects on individuals and societies. These effects are seen on both athletes and spectators.Now a days in world sport has got huge group of spectators and people who make sports. People from childhood to old age join into the sport world actively. Now a days in world basketball has got a second place in Turkey and in the World has got a lot of spectators and fans. Basketball which is the popular sport is played and whacted every where in the world.Ovation that is made by own team fans or opponent team fans affects basketball players? performance and the risk of physically disabled. Some of basketball players aren?t affected by these kind of ovations whereas some basketball players are affected negatively and feel himself under pressure. Thus, knowing how basketball players are affected by these ovations is necessary for both coach and players.For this reason The Evaluation Of Professional Basketball Players Perception That is Related To Fans Ovation forms an important goal.Professional basketball players generates the base of this research. The five Professional basketball players who play in Karşıyaka Basketball Team that has the most effective fans generate the sample of this research.This research is prepared by using qualitative methods. In the data stage, observation and negotiation methods are used. Observation is made by from the point of researcher by recording the match of Karşıyaka Basketball Team which plays in Beko Basketball League. In addition, in order to make negotiation some steps are followed, first of all the researcher get an appointment from basketball players and then they decide the meeting time and date before. During the negotiation the slide of 20 question which are prepared by taking the opinions of professionals and researchers are whatched to the basketball players. Moreover, these 20 questions are prepared by using Microsoft Power Point. At the time of negotiation, the responses that the basketball players give are recorded by video.In the analysis part of the reseach, the answers that are given by basketball players transformed to written text by using computer. After that these datas are encoded. In the code stage, the words which are commonly used and repeated by players are taken as code. Finally, the researcher gets 12 codes. After this process, the codes divided in to two parts; positive feelings and negative feelings. These 20 questions include four dimensions, before the match, during the match, after the match and general perception of fans? ovations. These four dimensions are examined in positive and negative feelings.At the end of the analysis, the researcher get some points. First of all the negative ovations effects the players adversely. On the other hand, the positive slogans, marches and the ovations that are made by own team fans against to the opponent team increases players? self confidence, enthusiasm, excitement and courage. When the researcher evaluates the players? perception of fans? ovation, she gets some points. Firstly, if the area is full of own team fans, the players feel pleased and joyful. Secondly, the ovations that are made to players and team before the match has got a positive influence on basketballers. Thirdly, the negative ovations before the match make players feel themselves under pressure. When, the researcher judges perception of fans? ovations made during the match , she finds out that these ovations affects players in a positive way. It is approached that the ovations made during the time out improve players? self_confidence. Furthermore, the fans sometimes make ovations in order to increase the tempo of match and this makes players become more braver. As it can be seen that, positive ovations affect players positively. At the end of the all matches, the fans of Karşıyaka Basketball Team call and clap their own team whether they win or lose. This event forms constructive feelings on players.