Akut koroner sendromlu hastalarda sağlığı geliştirme modeli temelli eğitimin etkinliği
Effectiveness of health promotion model-based training in acute coronary syndrome patients
- Tez No: 644433
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. ŞULE ECEVİT ALPAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Amaç: Bu araştırma akut koroner sendrom geçiren hastalarda Sağlığı Geliştirme Modeli temel alınarak gerçekleştirilen sağlığı geliştirme eğitiminin; hastanın sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını kazanma durumu, ilaca uyumu ve öz yeterliliği üzerine etkisini incelemek amacıyla ön-test son-test kontrol gruplu deneysel araştırma tipinde yapıldı. Gereç ve yöntem: Araştırma bir üniversite hastanesinin kardiyoloji kliniğinde AKS tanısı ile yatan 101 hastada Ağustos 2018- Kasım 2019 tarihleri arasında yürütüldü. Veriler Hasta izlem Formu, Sağlıklı Yaşam biçimi Davranış Ölçeği-2 (SYBDÖ-2), Genel Öz-yeterlilik Ölçeği (GÖYÖ), İlaca Uyum Hakkında İnançlar Ölçeği (İUHİÖ) ve Kontrol İzlem Formu kullanılarak toplandı. Kontrol grubunudaki hastalara rutin prosedürler uygulanırken, deney grubundaki hastalara sağlığı geliştirme eğitimi verildi. Bulgular: İlk izlemde kontrol grubunun SYBDÖ-2 puanı deney grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğu bulundu (p= 0,000), GÖYÖ ve İUHİÖ yarar algısı alt boyutu puanları arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted with a pretest-posttest control group experimental design for the purpose of examining the effects of a health promotion training prepared based on the Health Promotion Model on the patient's status of gaining healthy lifestyle behaviors, medication compliance and self-efficacy. Material and Method: The study was carried out with 101 patients diagnosed with ACS receiving treatment at the cardiology clinic between August 2018 and November 2019. The data were collected by using a Patient Monitoring Form, Health Promoting Lifestyle Profile-2 (HPLP-2), General Self-Efficacy Scale (GSE), Beliefs about Medication Compliance Scale (BMCS) and a Follow-up Monitoring Form. While the patients in the control group received routine procedures, health promotion training was given to the patients in the experiment group. Results: In the first monitoring data, the HPLP-2 scores of the control group were found to be significantly higher than those of the experiment group (p= 0,000), whereas there was no significant difference between the groups in terms of the GSES and BMCS scores (p>0,05).