Metabolik sendromlu hastalarda yüksek duyarlıklı C- reaktif protein ve bunun metabolik sendrom komponentleri ile ilişkisi
High sensitivity C-reactive protein in patients with metabolic syndrome and its relationship with metabolic syndrome components
- Tez No: 649505
- Danışmanlar: PROF. RÜŞTÜ SERTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Metabolik sendrom tüm dünyada giderek yaygınlaşan bir halk sağlığı sorunudur. Kardiyovasküler komplikasyonları ile yüksek morbidite ve mortaliteye sahip bir tablodur. Metabolik sendromun karakteristik özellikleri abdominal obezite, kan basıncı yükselmesi, glukoz intoleransı ve aterojenik dislipidemi olarak tanımlanmıştır. Metabolik sendrom aynı zamanda protrombotik ve proinflamatuar bir süreç olarak ifade edilmiştir. Metabolik sendromlu hastalarda proinflamatuar belirteçlerden hsCRP'nin yüksek bulunuşu klasik bir akut faz reaktanı olan bu belirteçin koroner risk belirlemede önemli olabileceğine dair çok fazla sayıda veriler mevcuttur. Bu çalışmada, hsCRP'nin metabolik sendrom ve metabolik sendrom parametreleri ile ilişkisini araştırarak, ateroskleroza giden yolda önemli olan risk faktörlerini bulmayı amaçladık. Bu amaçla; çalışmaya Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları polikliniklerine başvuran ve belirlenmiş kriterleri karşılayan 204 metabolik sendromlu hasta ve 263 sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan kişilerin klinik bulguları, antropometrik ölçümleri ve laboratuvar tetkikleri yapıldı. hsCRP ile sistolik ve diyastolik arter basıncı, vücut kitle indeksi ve bel çevresi, açlık kan şekeri, tokluk kan şekeri, insülin, HOMA-IR, LDL ve trigliserit arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon, HDL ile anlamlı negatif korelasyon bulundu; bu aşamadan sonra en önemli parametreleri bulmak için regresyon analizi yapıldı. Regresyon analizi sonrasında hsCRP'nin yaş, HDL, vücut kitle indeksi ve tokluk kan şekeri ile ilişkisinin devam ettiği görüldü. Standardize regresyon katsayıları dikkate alındığında hsCRP ile en anlamlı parametrenin vücut kitle indeksi olduğu tespit edildi. Sonuç olarak yaş, vücut kitle indeksi, HDL ve tokluk kan şekerinin önemli aterosklerotik risk faktörleri olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bunu topluma genelleyebilmemiz için daha geniş çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome is an increasingly common public health problem all over the world. It is a condition with cardiovascular complications and high morbidity and mortality. Characteristic features of metabolic syndrome have been defined as abdominal obesity, increased blood pressure, glucose intolerance and atherogenic dyslipidemia. Metabolic syndrome has also been expressed as a prothrombotic and proinflammatory process. There are many data showing that hsCRP, which is a classic acute phase reactant, may be important in determining coronary risk in patients with metabolic syndrome. In this study, we aimed to find the risk factors that are important in the pathway to atherosclerosis by investigating the relationship of hsCRP with metabolic syndrome and metabolic syndrome parameters.204 patients with metabolic syndrome and 263 healthy volunteers who applied to Ankara Training and Research Hospital Internal Diseases outpatient clinics and met specified criteria were included in the study. The clinical findings, anthropometric measurements and laboratory tests of the subjects included in the study were performed. A statistically significant positive correlation was found between hsCRP and systolic and diastolic arterial pressure, body mass index and waist circumference, fasting blood glucose, postprandial blood glucose, insulin, HOMA-IR, LDL, triglyceride. A significant negative correlation was found with HDL. After this stage, regression analysis was performed to find the most important parameters. After the regression analysis, it was observed that the relationship of hsCRP with age, HDL, body mass index and postprandial blood glucose continued. Considering the standardized regression coefficients, it was determined that the most significant parameter with hsCRP was body mass index. As a result, we can say that age, body mass index, HDL and postprandial blood sugar are important atherosclerotic risk factors. However, in order to generalize this to the society, larger studies are needed.