Tiroid karsinomlarında sağkalımı etkileyen faktörler
Factors affecting survival in thyroid carsinomas
- Tez No: 644441
- Danışmanlar: DOÇ. RAGIP KAYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Tiroid kanseri klinikte görülen kanser olgularının %1'ini oluşturmaktadır. Az görülen bir kanser olması nedeniyle, literatürde sağkalımı etkileyen faktörlerle ilgili veriler azdır. MATERYAL ve METOD: Kurumumuzda 1980-2000 yılları arasında ameliyat edilen 45 tiroid kanseri olgusu 1995 öncesi retrospektif, 1995 sonrası prospektif olarak; risk faktörleri, prognostik faktörler, yaş, cinsiyet, tümörün histopatolojisi, İİAB sonuçları, uygulanan cerrahi yöntem, uzak metastaz, lokal nüks, grade ve evresi, tanı yöntemleri, tümörün büyüklüğü yönünden incelendi. BULGULAR: Çalışmaya 32'si kadın toplam 45 hasta alındı. Ortalama yaş 48 (18-80) bulundu. Tüm hastalara preoperatif dönemde tiroid fonksiyon testleri ve tiroid ultrasonografisi, 40 hastaya ise tiroid sintigrafisi uygulandı. Hastaların 6'sına İİAB ile histopatolojik tanı konduğu tespit edildi. Tüm olgular AMES ve AGES kriterlerine göre değerlendirildi. Düşük risk grubundakilere(n:21) daha çok total tiroidektomiden küçük işlemler, yüksek risk grubundakilereyse(n:24) çoğunlukla total tiroidektomi veya tamamlama tiroidektomisi uygulandı. Otuz altı (%80) hastada diferansiye tiroid kanseri saptandı.En sık görülen (%60) alt tip papiller tiroid kanseriydi. Takiplerinde mortalite gelişen 5 hastanın tamamı (%100) yüksek risk grubundaydı ve hepsi (%100) 50 yaş üstündeydi. Bu hastaların 4'ü kadındı(%80). Mortalite gelişen hastaların tamamında (%100) ekstratiroidal yayılım ve uzak metastaz mevcuttu. SONUÇ: Tüm verileri incelendiğinde tiroid kanserli hastalarda sağkalımı etkileyen en önemli faktörler; ileri yaş (>50) , kadın cinsiyet, lokal nüks ve ekstratiroidal yayılım varlığı, uzak metastaz gelişmesi ve ileri evre (klinik ve histopatolojik) tümör varlığı olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION-BACKGROUND: Thyroid cancer constitutes 1% of cancer cases seen clinically. Since it is a rare cancer, there is little data in the literature on factors affecting survival. MATERIAL AND METHOD: 45 thyroid cancer cases operated in our institution between 1980-2000 were retrospectively before 1995 and prospectively after 1995; Risk factors, prognostic factors, age, gender, histopathology of the tumor, results of FNAB, applied surgical method, distant metastasis, local recurrence, grade and stage, diagnostic methods, tumor size. RESULTS: A total of 45 patients, 32 of whom were women, were included in the study. The mean age was found to be 48 (18-80). Preoperative thyroid function tests and thyroid ultrasonography were performed in all patients, and thyroid scintigraphy was performed in 40 patients. It was found that 6 of the patients had histopathological diagnosis with FNAB. All cases were evaluated according to AMES and AGES criteria. Patients in the low risk group (n: 21) mostly underwent small procedures from total thyroidectomy, and those in the high risk group (n: 24) mostly underwent total thyroidectomy or completion thyroidectomy. Differentiated thyroid cancer was found in 36 (80%) patients. The most common subtype (60%) was papillary thyroid cancer. All 5 patients (100%) who developed mortality during their follow-up were in the high risk group and all (100%) were over 50 years old. 4 of these patients were women (80%). All (100%) patients with mortality had extrathyroidal spread and distant metastasis. CONCLUSION: When all data are analyzed, the most important factors affecting survival in patients with thyroid cancer are; advanced age (> 50), female gender, presence of local recurrence and extrathyroidal spread, development of distant metastasis and presence of advanced stage (clinical and histopathological) tumor.