Medüller tiroid karsinomlarında PD-L1 ile klinikopatolojik ve genetik parametrelerin analizi: tek merkezli 15 yıllık deneyim sonuçları
Analysis of clinicopathologic and genetic parameters with PD-L1 in medullary thyroid carcinoma: Results of 15 years experience from a single center
  1. Tez No: 901505
  2. Yazar: LÜTFİYE DİLŞAD MİÇOOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ETİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Medüller tiroid karsinomu (MTK), parafolliküler C hücrelerinden köken alan malign bir tiroid neoplazmıdır. Tiroid karsinomlarının %1-2'sini oluşturur. MTK, multipl endokrin neoplazi (MEN) 2A ve MEN 2B gibi ailesel sendromların bir komponentidir. MTK, histomorfolojik olarak çeşitli görünümlerde karşımıza çıkabilmekte ve hastaların klinik seyirleri oldukça farklı olabilmektedir. Bu çalışmada, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde MTK tanısı almış hastaların klinik, histopatolojik, immünohistokimyasal ve genetik mutasyon analizi sonuçlarını kaydederek morfolojik gözlem notlarımızın ve literatürün ışığında immünohistokimyasal belirteçlerin günlük pratikte kullanımını irdelemeyi planladık. Çalışmada amacımız, MTK hastalarının klinikopatolojik ve genetik parametrelerini PD-L1 immünohistokimya (İHK) boyası da kullanarak analiz etmek, bu parametrelerin hastaların prognozunda ve genel sağkalımında etkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmaya 2005-2021 yılları arasında MTK tanısı almış 85 hasta dahil edildi. Hastaların patoloji arşivindeki hematoksilen ve eozin (H&E) boyalı lamları, retrospektif olarak histopatolojik karakteristikleri açısından incelendi. Hastaların klinik bilgileri hastane bilgi sisteminden toplandı. Hastaların genetik mutasyon analizi sonuçları hastanemizin tıbbi genetik bölümünden elde edildi. Histopatolojik, genetik ve demografik bulgularla parafin doku bloklarından yapılan PD-L1 İHK boya sonuçları not edildi. Tüm histopatolojik prepatlar 1 uzman patolog (Prof. Dr. Demet Etit) ve 1 araştırma görevlisi (Arş. Gör. Lütfiye Dilşad Miçooğulları) tarafından incelenerek ayrıntılandırıldı. Nihai olarak PD-L1 İHK boyama sonuçları ile demografik, genetik veriler ve H&E boyalı lamlar karşılaştırılarak sonuçlar analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Medullary thyroid carcinoma (MTC) is a malignant thyroid neoplasm originating from parafollicular C cells. It constitutes 1-2% of thyroid carcinomas. MTC is a component of familial syndromes such as MEN 2A and 2B. MTC may appear in various histomorphological types and clinical course can be quite different. In this study, we planned to analyze the use of immunohistochemical markers by recording the clinical, histopathological, immunohistochemical, and genetic mutation analysis results of patients diagnosed with MTC at Izmir Katip Celebi University Ataturk Training and Research Hospital between years 2005-2021. Our aim is to analyze clinicopathological and genetic parameters using PD-L1 immunohistochemistry stain and examine effects of parameters on prognosis and overall survival of the patients. Methods: Eighty five patients were included. H&E stained slides were examined retrospectively for their histopathological characteristics. Clinical information was collected from hospital information system. Genetic mutation analysis results were obtained from medical genetics department. Histopathological, genetic and demographic findings and PD-L1 immunohistochemistry staining results were noted. All histopathological preparations were examined by 1 pathologist (Prof. Dr. Demet Etit) and 1 research assistant (Lutfiye Dilsad Micoogullari). Results were analyzed by comparing PD-L1 immunohistochemical staining reactions with demographic, genetic data and H&E stained slides.