Islam in Europa: Perceptions, misperceptions and coming to terms
Avrupa'da İslam: Algılama biçimleri ve ortak bir noktaya varma
  1. Tez No: 64445
  2. Yazar: MEHMET YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. SEYMEN ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Soğuk Savaşın bitmesi ideolojik farklılıklara nazaran etnik ve dini farklılıklara çok daha fazla odaklanılmasına yol açmıştır. Gerçekten de yeni uluslararası ortam değişik etnik ve dini grupların çatışmalarının çoğalmasına tanık olmuştur. Batının yeni düşmanlar aradığı ve bunların başında da İslam'ın geldiği söylenilmektedir. İslami köktendincilik ve bununla özdeşleştirilen şiddet Batı' da birçok insan tarafından tehdit olarak görülmektedir. Batı medyasında İslami köktendincilik ile ilgili olaylar çokça ele alınmaktadır. Çoğu Batık ülkenin bu tür olaylara ve genel olarak İslam'a gösterdiği tepki olumsuzdur. Müslümanların çoğunlukta olduğu birçok ülkede de Batı'nın algılanış şekli olumsuzdur. İslam kültür ve uygarlığını sarsmaya çalıştığı varsayılan batı, modernizasyonun getirdiği sorunlar için de suçlanmaktadır. İki kesim de aslında aşırı uçları geneli temsil edercesine algılamaktadır. Batı ve İslam dünyasının tarihsel etkileşimi birbirleri ile ilgili olumsuz imajların birikmesine yol açmıştır, ama bu durumu Avrupa'daki Müslüman toplulukların varlığı etkilemektedir. Bugün kıtadaki Müslüman nüfusun kalıcı olduğu kabul edildiğinden Avrupa'lılar Müslüman azınlıkları ile yaşamanın daha iyi yollarını aramaktadırlar. Büyüyen sosyal problemlere çözüm bulmak için birbirlerini daha objektif bir biçimde anlamak zorunda kalmaktadırlar. Bu da Batı ve İslam dünyasına daha genel, uluslararası anlamda ortak bir anlaşma zemini hazırlayabilir. Bu çalışma Batının ve Müslüman dünyasının birbirlerini algılama biçimlerini ve Batı Avrupa'daki islami varlığı incelemeyi amaçlamaktadır. İlk olarak Avrupa ve Müslüman dünyasının tarihsel etkileşimlerini ve tarihsel imajların nasıl bugüne kadar ulaştığım incelemektedir. Sonra, Batının Müslüman dünyasını nasıl algıladığı ve Avrupa ülkelerinin Müslüman azınlıklarına olan tavırları incelenmektedir. Ayrıca, Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelerin Batı'yı, ve Avrupa'daki Müslümanların 'ev sahibi' ülkeleri nasıl algıladığı incelenmektedir. Müslümanların Batı Avrupa'daki durumları ve Avrupa ülkelerinin Müslüman nüfusları ile nasıl ilgilendikleri vurgulanmaktadır. Yasal statüleri ve, başlıcaları asimilasyon ve etnik azınlık- entegrasyon modelleri olmak üzere, Müslüman topluluklarla ilgilenme modelleri üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The end of the Cold War has led to a much larger focus on ethnic and religious differences rather than ideological ones. This new era of international politics has indeed seen a proliferation of clashes between different ethnic and religious groups. It is said that the West is looking for a new enemy and that the most immediate of these is Islam. Islamic fundamentalism and the aggression associated with it is seen as a threat by many in the West Events related to Islamic fundamentalism are receiving enormous media coverage in the Western press. The reaction of most Western countries to such events and Islam in general is negative. The perception of the West in many Muslim countries is also negative. Problems due to modernisation are blamed on the West who is perceived to be trying to undermine Islamic culture and civilisation. Both spheres in fact are having extreme factions set as the norm to represent the majority. The historical interaction between the two have led to an accumulation of negative images of the 'other'. This situation, however, is being challenged by the Islamic presence in Europe. Since the Muslim population in the continent is today accepted as being permanent, Europeans are trying to find better ways of living with their Muslim minorities. In order to do this they have to understand each other in a more objective manner to find solutions to growing social problems which may lead to a more general, even global, coming to terms of the two spheres. This study aims to examine the perceptions and misperceptions of the West and the Muslim world, and examine the experience of the Islamic presence in Western Europe. It first focuses on the historical encounters of Europe and the Muslim world and how historical images have been passed on to the present day. Then it examines how the West today perceives the Muslim world, and the attitudes of European countries towards their Muslim minorities. It also examines the perception of the Muslim world regarding the West and how Muslims in Europe perceive the 'host' states they are living in. Another emphasis is the position of Muslims in Western Europe and how European states are dealing with their Muslim populations. Their legal status and certain models of dealing with the Muslim populations, mainly that of assimilation and ethnic minorities - integration, are given consideration. IV