NATO enlargement
NATO genişlemesi
- Tez No: 64446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışma, NATO'nun Soğuk Savaş dönemi sonrası Doğu Avurpa ülkelerinin üyelik talepleriyle başlayan 1997 Madrid zirvesine kadar olan genişleme sürecini anlatmaktadır. NATO'un kurmuş olduğu NACC, PfP ve EAPC genişleme politikasının temelini oluşturmuş ve genişleme politikasını belirlemiştir. NATO'nun kendi seçtiği genişleme politikası NATO üyeliği için muhtemel kriterler ve değişik genişleme alternatifleri ile birlikte sunulmuştur. NATO'nun genişleme tartışmasında genişlemeyi destekleyen ve reddedenlerin iddiaları, genişlemenin avantajları ve dezavantajları ayrıntılı biçimde ortaya konulmuş olup; çalışma, genişlemenin NATOya getireceği finansal ve stratejik yükümlülükleri değerlendirmektedir. Finansal ve stratejik yükümlülükler konusunda yayınlanan üç çalışma kısaca ele alınmıştır. Çalışma Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Polonya'nın üyeliklerinin değerlendirilmesinin ardından genişleme konusunda genel bir izah ile sona ermektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study describes NATO's enlargement process in the post-Cold War era up to the Madrid summit in 1997. The study begins by describing the evolution of enlargement that began with the request of countries in Central Europe for NATO membership. NATO has established NACC, PfP and EAPC that became integral components of enlargement. These components laid down the foundation for enlargement. Possible criteria for membership and various alternatives together with NATO's own path to enlargement are presented. The enlargement debate of NATO that include the proponents and opponents are presented in detail for an overall understanding of the advantages and disadvantages of the enlargement issue. The study concludes with a burden-sharing assessment for NATO that includes the costs and strategic implications of enlargement. An overview of three studies published on the financial costs and military implications of enlargement are presented. Finally, an assessment of the Czech Republic, Hungary and Poland followed by an overall assessment of enlargement is made to conclude the study. m