IGM paraproteinemisi yapan hastalıkların spektrumu
Spectrum of diseases associated with IGM paraproteinemia
- Tez No: 644484
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA BÜYÜKAŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
IgM monoklonal proteinleri, tüm monoklonal gammopatilerin yaklaşık %15'ini oluşturur. IgM monoklonal gammopatisi ile ilişkili hastalıklar sessiz laboratuar bozukluklarından agresif ve ölümcül olabilen hastalıklara kadar geniş ölçüde değişir ve bu nadir durum nadirlik ve heterojenlik nedeniyle sıklıkla yanlış teşhis edilir. Bu çalışmadaki amacımız IgM paraproteinemisi belirlenen hastalarda altta yatan hastalık spektrumunun, prezentasyon ve prognozlarının tanımlanmasıdır. Çalışmamıza Klinik Biyokimya Laboratuvar veritabanından taranmak suretiyle 26.07.07 ile 09.08.19 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinde serum immunofiksasyon yöntemleri ile belirlenmiş IgM tipi monoklonal gammopati varlığı saptanan ve/veyaHematoloji Bilim Dalı veritabanından tarandığı kadarıyla 2003 ile 2019 yılları arasında izlenen hastalardan IgM paraproteinemisi belirlenen toplam 48 hasta dahil edildi. Hastaların 17'si kadın (%35,42) , 31'i erkek (%65,58) idi ve ortanca yaş 73 yıldı (yaş aralığı: 40-92 yıl). Nihai tanılara bakıldığında 23 hastada (% 47,9) Waldenström makroglobulinemisi (WM), 12 hastada ( %25) belirsiz Non-Hodgkin lenfoma (NHL) , 8 hastada (%16,67) önemi bilinmeyen monoklonal gammopati (“monoclonal gammopathy of unknown significance”, MGUS), 2 hastada ( %4,2) kronik lenfositik lösemi (KLL), 1 hastada (%2,1) primer amiloidoz, 1 hastada (%2,1) kriyoglobulinemi tanısı vardı. Ortanca izlem süresi 57,1 aydı. İzlem süresi boyunca hastaların %33,33'ü (16 hasta) öldü. En sık tanı olan Waldenström makroglobulinemisi tanılı hastaların %78,3 ü yaşıyordu. Kronik lenfositik lösemi ve lenfoma tanılı hastalarda ölüm oranı %50 idi. WM tanılı hastalarda 10 yıllık takip sonucunda % 60 sağkalım izlendi. Sonuç olarak, monoklonal proteinler dekatlat ve hatta asırlardır tanınmaktadır. Monoklonal gammopatiler tartışıldığında, çoğu hekim önce multipl miyelom'u düşünür, ancak MGUS ve WM bu bozuklukların diğer yaygın olan nedenleridir. Bilinenin aksine IgM paraproteinemisi iyi huylu MGUS'den daha çok malign karakterli hastalıklar olan WM, lenfoma gibi hastalıklara bağlıdır. Ve bu hastalar MGUS tanılı hastalar da dahil olak üzere süresiz olarak gözetim altında tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
IgM monoclonal proteins constitute about 15% of all monoclonal gammopathies. Diseases associated with IgM monoclonal gammopathy range widely from silent laboratory abnormalities to diseases that can be aggressive and fatal, and this rare condition is often misdiagnosed because of its rarity and heterogeneity. Our aim in this study was to determine the underlying disease spectrum, presentations and prognoses of patients with IgM paraproteinemia. Our study included 48 patient with IgM paraproteinemia detected between July 26, 2007 and August 09, 2019 in Hacettepe University Hospitals with the presence of IgM type manoclonal protein detected by serum immunofixation methods and /or monitored between 2003 and 2019 by scanning from the Clinical Biochemistry Laboratory database. 17 of the patients were female (35.42%), 31 were male (65.58%), and the median age was 73 years (age range 40-92 years). In terms of final diagnoses, 23 patients (47.9%) had Waldenström's macroglobulinemia (WM), 12 patients (25%) indeterminate Non-Hodgkin lymphoma (NHL), 8 patients (16.67%) monoclonal gammopathy of unknown significance (MGUS), 2 patients (4.2%) had chronic lymphocytic leukemia (CLL), 1 patient (2.1%) had primary amyloidosis, and 1 patient (2.1%) had cryoglobulinemia. The median follow-up duration was 57.1 months. During the follow-up period, 33.33% (16 patients) of the patients died, 66.67% (32 patients) were alive. 78.3% of the patients diagnosed with Waldenström's macroglobulinemia, which was the most common diagnosis, were alive. Mortality rate was 50% in patients diagnosed with chronic lymphocytic leukemia or lymphoma. After 10 years of follow-up, 60% survival was observed in patients with WM. Consequently, monoclonal gammopathies have been recognized decades to centuries ago. When monoclonal gammopathies are discussed, most physicians think of multiple myeloma first, but MGUS and WM are other common causes of these disorders. On contrary to what is known, IgM paraproteinemia is more frequently related to diseases with malignant character such as WM and lymphoma than benign MGUS. And these patients, including those diagnosed with MGUS, should be under surveillance indefinitely.