Bevacizumab veya setuksimab alan metastatik kolorektal kanser hastalarında primer veya metastatik dokuda tümöral PD-L1 ve peritümöral cd8+ til düzeylerinin kemoterapiye yanıt ve sağkalım ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between tumor PD-l1 and peritumoral cd8 + til levels in primary or metastatic tissue with response to chemotherapy and survival in metastatic colorectal cancer patients receiving bevacizumab or cetuximab
- Tez No: 644483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ARIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Bevacizumab ve Setuksimab alan metastatik kolorektal kanser hastalarında, primer veya metastatik dokularda PD-L1 ekspresyonu ve tümör infiltre eden lenfosit (TIL) düzeyleri immunhistokimyasal olarak değerlendirilerek kemoterapiye yanıt ve sağkalım ile ilişkisi araştırılacaktır. Çalışmaya 18 yaş ile 80 yaşları arasında, metastatik kolorektal kanser tanısı olan ve ilk basamak tedavide kemoterapiye ek olarak Bevacizumab veya Setuksimab tedavisi verilen hastalar dahil edildi. Hastalara ait patoloji örnekleri immunhistokimya metodu ile Patoloji Anabilim Dalı'nda boyandı. Çalışmaya dâhil edilen hastalar kemoterapi + Bevacizumab ve kemoterapi + Setuksimab tedavisi alan grup olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Çalışmaya katılan birinci grup (kemoterapi + Bevacizumab) hastaların ortalama yaşı 60,42±11,97, ikinci grup (kemoterapi + Setuksimab) hastaların ortalama yaşı 58,30±10,49 yıl idi. Ortanca progresyonsuz sağkalım süresi her iki grupta 15 ay saptandı. Kemoterapiye yanıt oranları her iki grupta benzer olup, birinci grupta 1 hastada (%2,8) tam yanıt, 27 hastada (%75,0) parsiyel yanıt ve 8 hastada (%22,2) progresyon görülmüştür. İkinci grupta 5 hastada (%15,2) tam yanıt, 22 hastada (%66,7) parsiyel yanıt ve 6 hastada (%18,2) progresyon görülmüştür. Yapılan IHC değerlendirme sonucunda birinci grupta 9 hastada (%25,0) düşük düzeyde, 27 hastada ise (%75,0) yüksek düzeyde CD8+ TIL ekspresyonu görüldü. İkinci grupta ise 11 hastada (%33,3) düşük düzeyde, 22 hastada ise (%66,7) yüksek düzeyde peritümöral CD8+ TIL ekspresyonu görüldü. Her iki grupta yüksek ve düşük peritümöral CD8+ TIL düzeyleri ile PFS arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunmadı (birinci grupta p=0,918, ikinci grupta p=0,184). Aynı zamanda her iki grupta peritümöral CD8+ TIL düzeyleri ile kemoterapiye yanıt arasında ilişki olmadığı gösterildi (birinci grupta p=0,546, ikinci grupta p=0,990). Yapılan IHC değerlendirme sonucunda birinci grupta 28 hastada (%77,8) PD-L1 ekspresyon görülmezken, 6 hastada ( %16,7 ) düşük- orta düzeyde PD-L1 ekspresyonu ve 2 hastada (%5,6) yüksek düzeyde PD-L1 v ekspresyonu görüldü. İkinci grupta ise 30 hastada (%90,0) PD-L1 ekspresyonu görülmezken, 3 hastada (%9,1) düşük-orta düzeyde PD-L1 ekspresyonu görüldü ve hiçbir hastada yüksek düzeyde PD-L1 ekspresyon görülmedi.
Özet (Çeviri)
In this study, PD-L1 expression and TIL levels in primary or metastatic tissues in patients will be evaluated immunohistochemically and their relationship with chemotherapy and survival will be investigated. Patients between the ages of 18 and 80, who were diagnosed with metastatic colorectal cancer and who received treatment with Bevacizumab or Cetuximab in addition to chemotherapy in the first-line treatment were accepted. Pathology samples of patients were stained in the Department of Pathology by the immunohistochemistry method. The patients included in the study were divided into two groups as chemotherapy + Bevacizumab or chemotherapy + Cetuximab. The mean age of patients in the first group (chemotherapy + Bevacizumab) was 60.42 ± 11.968 years, and the mean age of patients in the second group (chemotherapy + Cetuximab) was 58.30 ± 10.49 years. The median progression-free survival time was 15 months in both groups. Response rates to chemotherapy were similar in both groups, in the first group, 1 patient (2.8%) had a complete response, 27 patients (75.0%) had partial response, and 8 patients (22.2%) had progression. In the second group, 5 patients (15.2%) partial response was observed in 22 patients (66.7%) and progression in 6 patients (18.2%). As a result of the IHC assessment, in the first group CD8 + TIL expression was low in 9 patients (25.0%) and high in 27 patients (75.0%), while in the second group low in 11 patients (33,3%) and high in 22 patients (66,7%) peritumoral CD8 + TIL expression was observed. Statistically significant relationship was not found between high and low peritumoral CD8 + TIL levels and PFS in both groups (p = 0.918 in the first group, p = 0.184 in the second group). Also, there was no relationship between Peritumoral CD8 + TIL levels and chemotherapy response in both groups (p = 0.546 in the first group, p = 1.000 in the second group). As a result of the IHC assessment, 28 patients (77.8%) did not have PD-L1 expression in the first group, while 6 patients (16.7%) had low-intermediate PD-L1 expression and 2 patients (5.6%) had high PD-L1 vii expression. In the second group, PD-L1 expression was not observed in 30 patients (90.0%), while low-intermediate PD-L1 expression was observed in 3 patients (9.1%) and no high PD-L1 expression was observed. In the first group (chemotherapy + Bevacizumab), there was no statistically significant relationship between tumoral PD- L1 expression and PFS (p = 0.436), whereas, in the second group (chemotherapy + Cetuximab), the presence of PD-L1 expression was associated with shorter PFS (16 months and 6 months, p < 0,001). In the first group, there was no statistically significant relationship between tumoral PD-L1 expression and chemotherapy response (p = 0.149), but in the second group, there was a statistically borderline correlation between tumoral PD-L1 expression and response to chemotherapy (p = 0.070). In conclusion, we showed that concurrent use of cetuximab to chemotherapy was associated with shorter PFS and worse response to chemotherapy in PD-L1 expression in patients with stage IV colorectal cancer. We believe that simultaneous treatment with chemotherapy may be more effective in this group of patients.