The Byzantine fortnesses of Toğuntaş, Keçikalesi, Pınarhisar in the Kırklareli region
Kırklareli'ndeki Bizans kaleleri (Yoğuntaş, Keçikalesi, Pınarhisar)
- Tez No: 64449
- Danışmanlar: DR. ALESSANDRA RİCCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Ill ÖZ Kırklareli bölgesinde Bizans Dönemi iyi korunmuş durumda bulunan çok sayıda kalelerle temsil edilmektedir. Bu çalışma sözkonusu kalelerden Yoğuntaş (Polos), Keçikalesi ve Pınarhisar'ı (Brysis) ele almaktadır. Kırklareli bölgesindeki geçityolları Kırlareli-Demirköy hattının kuzeybatı - güneydoğu istikametindeki son doğal savunma hattı Istrança Dağlan' ndan geçer. İncelenen üç kale güney Istrancalar'ın korunması ve Konstantinopol ile kuzey arasında kalan ticaret yollarının gözetilmeleri amaçlarıyla bağlantılı olarak ortaya çıkmaktadırlar. Söz konusu kalelerde inşaat faaliyetleri iki ana dönemde yoğunlaşmaktadır. İlk dönem Bizans'ın kuzey komşusu ile doğu Trakya'daki hesaplaşmasına denk düşmektedir. Birinci Bulgar Devleti'nin kuruluşu (680) kalelerin bulunduğu coğrafyanın Tuna kıyılan tekrar fethedilene dek (971 -1018) Bizans İmparatorluğu' nun kuzey sınırı olmasını getirmiştir. Her üç kalede de ortak okarak görülen ikinci dönem inşaat faaliyeti ise 12. yüzyıldır. Güney Istrançalar savunma hattının daha iyi anlaşılabilmesi için sistemin diğer üyeleri üzerinde araştırma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
I I ABSTRACT The significance of the Byzantine period in Kırklareli is attested by a large number of well preserved fortresses in the region. Present study focuses three of these fortifications: Yoğuntaş (Polos), Keçikalesi and Pinarhisar (Brysis). The Kırklareli region represents a passageway through the Strandcha chain which is the last natural defence to the north-west and south-east of the Kirklareli- Demirköy line. The three fortifications under question may be brought into connection with the protection of the southern Strandcha and patrolling the trade routes between north and Constantinople. Building activities in these fortifications seem to have been intensified in two main periods. The first period represents the struggle with the northern neighbour in eastern Thrace. Establishment of the First Bulgarian State (680) had made the area under discussion the northern frontier of the Empire until the south bank of the Danube was re-conquered (971 - 1018). The second common period of construction activity in three of the fortifications under question is the 1 2th century. Further study is needed on the other members of the southern Strandcha defensive line in order to understand this system.