United States mediation in the postcold-war era: Three case studies
Soğuk savaş sonrası Amerika Birleşik Devletleri arabuluculuğu girişimleri: Üç vaka çalışması
  1. Tez No: 64450
  2. Yazar: TUBA KESİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİMET BERİKER ATİYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Soğuk Savaş Sonrası Amerika Birleşik Devletleri Arabuluculuğu Girişimleri: Üç Vaka Çalışması Tuba Kesim Bilkent Üniversitesi, Kasım 1997 Bu tezin amacı, Amerika Birleşik Devletleri'nin Bosna ihtilafı, Filistin-İsrail ihtilafı ve Haiti ihtilafı üzerine yürüttüğü arabuluculuk girişimlerini karşılaştırmaktır. Bu analizi yapmak için, arabuluculuk literatürünün aşağıda belirtilen önemli bileşenleri değerlendirilmiştir: Arabulucunun gücü, arabulucunun çıkarları, arabulucunun üstlendiği roller, arabulucunun ihtilafa giriş tarzı ve arabulucunun ihtilafa giriş zamanı. Buna ek olarak, tarafların birbirlerine göre değerlendirilen güçleri, kaynakların tekrar bölüşümü, politika ya da tutum değişiklikleri, ihtilafın süresi, ihtilafın şiddetlenip şiddetlenmediği, süregelen mekanizmaların kurulması, medyanın kullanımı gibi göstergeler, arabuluculuk girişiminin getirdiği değişimleri incelemek amacıyla seçilmiştir. Bu üç arabuluculuk girişiminin analizi sonucunda, Amerika Birleşik Devletleri'nin dış politika oluşturma araçları arasında arabuluculuğun önemli bir yeri olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, bu çalışma, arabulucunun gücünün arabuluculuk girişimlerindeki öneminin altım çizmektedir. Son olarak, bu çalışma,“dolaylı arabuluculuk”adında yeni bir kavram tanımlayarak arabuluculuk literatürüne katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT United States Mediation in the Post Cold-War Era: Three Case Studies By Tuba Kesim A thesis presented for the Degree of Master of International Relations Bilkent University, November 1997 This study aims to compare and contrast the United States' mediation attempts in the Bosnian conflict, in Palestinian-Israeli and Haitian conflicts. For this purpose, the following components of the literature on mediation are utilised as the analytical tools of this thesis: The power of the mediator, stakes of the mediator, roles played by the mediator, entry and timing of the mediator. In addition, certain indicators are chosen; namely, the relative power of the parties, redistribution of resources, policy or position changes, duration of the conflict, establishment of ongoing mechanisms, the use of media in order to observe the changes realised during or as an outcome of the mediation attempts. According to the analyses of these three mediation attempts, this thesis reveals that“mediation”stands as an important foreign policy making tool of the United States in the Post Cold- War era. In addition, this study underscores the importance of mediator's power in international mediation attempts. mLastly, the study intends to make a contribution to the literature on mediation through defining a new concept called indirect mediation.