Gastrointestinal traktus nöroendokrin neoplazilerinde Ki-67 proliferasyon indeksinin hesaplanmasının optimizasyonu
Optimization of Ki-67 proliferation index in gastrointestinal tractus neuroendocrine neoplasms
- Tez No: 644495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SEZAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Nöroendokrin tümör (NET)'ler morfolojik, immünfenotipik ve ultrastrüktürel olarak nöroendokrin özellikler taşıyan epitelyal tümörlerdir. NET'ler ayrıca heterojen tümörler olup çok çeşitli klinik ve biyolojik karakterde olabildikleri bildirilmiştir. NET'lerin derecelendirilmesi proliferatif aktivite temeline dayandırılarak; mitotik aktivite ve Ki-67 proliferasyon indeksinin (Pİ) değerlendirilmesi ile yapılır. Bu iki belirtecin farklı dereceleri önermesi durumunda yüksek olan kabul edilir ve Ki-67 Pİ'nin genellikle daha yüksek dereceyi gösterdiği görülmüştür. Sınıflamada Ki-67 Pİ'deki %1 gibi çok küçük bir farkın tümör derecesini değiştirmesi nedeniyle hasta tedavisi ve takip açısından da doğru sayımın yapılması kritik öneme sahiptir. Ki-67 değerlendirilmesinde fotoğraf üzerinden sayım (FS), göz kararı değerlendirme (GKD), dijital görüntü analiz sistemi (DGS) gibi yöntemler kullanılmaktadır. En az 2000 hücrenin / 2mm2 alanın sayılmasının önerildiği NET'lerde, değerlendirmedeki temel sıkıntı; zeminde sayımı etkileyebilecek tümöre benzeyen hücreler ile tümör içinde ve çevresinde bulanabilen tümör-dışı proliferatif hücrelerin varlığıdır. Çalışmamızda, bu problemlere yönelik olarak en doğru sayım yöntemi ve tümör hücrelerindeki Ki67 proliferasyon indeksini en doğru şekilde saptamamıza destek olabileceğini düşündüğümüz dual immunhistokimya yöntemininin olası katkısı araştırılmaktadır. Bu yöntemde; tümör hücreleri ve Ki-67, aynı kesit üzerinde farklı renkte kromojenler ile boyanarak Ki-67'nin gerçekten“tümör hücresinde”değerlendirilebilmesi hedeflenmektedir. Çalışmamızda 2013-2018 yılları arasında tanı almış ve 60'ı non-dual yöntem (sadece Ki-67), 60'ı dual yöntemle (sinaptofizin+Ki-67 beraber) boyanmış, gastrointestinal sistem lokalizasyonlu toplam 120 NET olgusu değerlendirilmiştir. Her iki grupta da Ki-67 boyanmasının en yoğun olduğu alandan çekilen fotoğraf üzerinden tek tek sayılarak (FS)“toplam hücre sayısı”ve“Ki-67 pozitif hücre sayısı/Pİ”belirlenmiş ve“altın standart”olarak kabul edilmiştir. Dual ve non-dual boyama yöntemlerinin FS, GKD ve DGS gibi 3 farklı Ki-67 sayım yöntemi ve GKD için gözlemciler arası uyum üzerindeki etkisi istatistiksel olarak sınıf içi korelasyon katsayısı (SKK) ve Bland-Altman analizleri ile; tümör dereceleri arasındaki uyum Kappa analizi ile incelenmiştir. FS yöntemi ile karşılaştırıdığında GKD yönteminde patolog-1 için toplam hücre sayısı açısından non-dual ve dual gruptaki SKK'ları sırasıyla 0,513 ve 0,805; Ki-67 yüzdeleri için non-dual ve dual grupta sırasıyla 0,952 ve 0,994 bulundu.
Özet (Çeviri)
Neuroendocrine tumors (NET) are epithelial tumors with neuroendocrine features that are morphological, immunophenotypic and ultrastructural. NETs are also heterogeneous tumors and have been reported to have a wide range of clinical and biological characteristics. The grading of NETs is based on proliferative activity; it is performed by evaluating mitotic activity and Ki-67 proliferation index (PI). If these two markers suggest different degrees, the higher one is accepted and Ki-67 PI generally shows higher degree. Since a very small difference of 1% in Ki-67 PI in the classification changes the tumor grade, accurate counting is critical for patient treatment and follow-up. In the Ki-67 evaluation, methods such as manuel counting on photo (MC), eyeball estimation (EE), digital image analysis system (DIA) are used. In NETs where it is recommended to count at least 2000 cells / 2mm2 area; the main problem in evaluation is the presence of tumor-like cells that can affect counting on the ground and non-tumor proliferative cells that can be found in and around the tumor. In our study, we investigate the most accurate counting method for these problems and the possible support of the dual immunohistochemistry method, which we think can support us to determine the Ki67 proliferation index in tumor cells in the most correct way. In this method; the tumor cells and Ki-67 are stained with different colored chromogens on the same section and it is aimed that the Ki-67 can really be evaluated in the“tumor cell”. In our study, a total of 120 NET cases with gastrointestinal system localization diagnosed between 2013-2018, 60 were stained by non-dual method (Ki-67 only) and 60 were dual method (synaptophysin + Ki-67 together) were evaluated. In both groups, the total number of cells and the number of Ki-67 positive cells / PI were determined and accepted as the“gold standard”by counting one by one from the photograph taken from the area where Ki-67 staining was the most intense. The effects of dual and non-dual staining methods on 3 different Ki-67 counting methods such as MC, EE and DIA, and inter-observer compliance for EE were statistically analyzed by intraclass correlation coefficient (ICC) and Bland-Altman analyzes. The agreement between tumor grades was examined by Kappa analysis. In comparison with the MC method and EE method for pathologist-1, in terms of total number of cells, the ICCs in the non-dual and dual groups were 0.513 and 0.805, respectively; for the Ki-67 percentages in the non-dual and dual groups were 0.952 and 0.994, respectively.