Farklı polisaj materyallerinin farklı diş dokuları üzerine etkisinin mikrobilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Analyzing the effect of different polishing materials on different dental tissues by micro-computed tomography
- Tez No: 644494
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA GÜZELDEMİR AKÇAKANAT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
DiĢ hekimliğinde polisaj iĢlemi için, aĢındırıcı tozları, hava ve su karıĢımı içinde püskürten hava-toz sistemlerinin kullanımı son yıllarda oldukça yaygınlaĢmıĢtır. Farklı özelliklere sahip aĢındırıcı tozların kullanıma sunulması ile, bu tozların diĢin sert dokuları üzerindeki etkilerini değerlendirme ihtiyacı doğmuĢtur. Bu çalıĢmanın amacı, sodyum bikarbonat, glisin ve eritritol bazlı aĢındırıcı tozların, hava-toz sistemi uygulamalarıyla, minede ve ağız ortamına açık kök sementinde meydana getirdiği değiĢiklikleri değerlendirmektir. Bu amaçla, 48 adet tek köklü diĢ, üç gruba ayrılarak değerlendirilmiĢtir. Kuron ve köke, orta ve maksimum güç ayarında, 600 açıyla, 5 sn boyunca üç tozla hava-toz uygulaması yapılmıĢtır. Örnekler, uygulama öncesi ve sonrası mikro-bilgisayarlı tomografi (mikro-BT) ile taranarak, defekt derinliği, defekt hacmi, demiralizasyon derinliği ve mineral yoğunluğu değerleri hesaplanmıĢtır. Maksimum güçteki defekt derinliği, defekt hacmi ve demineralizasyon derinliği ortalamaları, tüm toz gruplarında orta güç ayarındaki ortalamalardan istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuĢtur (p0,016). ÇalıĢmamızın sonuçlarına göre, sodyum bikarbonat bazlı aĢındırıcı toz, glisin ve eritritol bazlı aĢındırcı tozdan daha fazla abraziv özelliğe sahiptir. Glisin ve eritritol bazlı aĢındırıcı tozlar, diĢeti çekilmesi olan hastalarda supragingival hava-toz uygulamaları sırasında kullanılabilir, fakat bu tozların da abrazyona yol açtıkları unutulmamalıdır. Güç ayarı, renklenme ve plağın etkili uzaklaĢtırılabildiği en düĢük seviyede tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The use of air-polishing device that operates by directing a fine slurry of pressurized air, water, and abrasive particles has become widespread in dentistry for polishing. The introduction of abrasive powders with different properties creates the need to evaluate the effects of these powders on dental hard tissues. The aim of this study is to evaluate the effect of sodium bicarbonate, glycine and erythritol air polishing on enamel and exposed root surface. Forty eight single root teeth with root surface exposed were included into the study. The teeth were divided into three groups, the crown and exposed root surface were air polished using three powders at instrumentation time of 5s, combinations of medium and maximum power and medium water settings, distance of 5 mm and angulation of 600. Samples were scanned in a micro-computed tomography (micro-CT) at baseline and then after powder treatment and the defect depth, defect volume, demineralization depth and mineral density values were estimated. At maximum power setting, defect depth, defect volume and demineralization depth were significantly higher than at medium power setting in all powder groups (p0,016). The results of this research indicate that, sodium bicarbonate is more abrasive than glycine and erythritol. Glycine and erythritol air polishing may be a viable treatment option for patient with gingival recessions, but it should be noted that these powders also cause abrasion. The power setting should be kept at the lowest level at which stain and plaque can be effectively removed.