Probing sensory plasticity with rapid forms of motion adaptation
- Tez No: 644505
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI HULUSİ KAFALIGÖNÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Algı, hem anlık duyusal girdiler hem de dış çevre ile önceki deneyimlerle şekillenir. Bir uyarıcıya maruz kaldıktan sonra algıda geçici bir değişiklik oluşturan görsel adaptasyon, onceki duyusal deneyimin farklı zaman ölçeklerinde algıyı nasıl ̧sekillendirdiğini anlamak için yaygın olarak kullanılmıştır. Görsel hareket adaptasyonu, duyusal esnekliği ve sinirsel uyumu anlamak için güçlü bir araştırma aracıdır. Bununla birlikte, görsel hareketin neden olduğu adaptasyon kaynaklı değişikliklerin altında yatan nöral mekanizmalar hala tartışmaya tabidir. Bu tezde, EEG ile hızlı hareket adaptasyon paradigması biçimleri kullanılarak uzay-zamansal dinamikler, nöral substratlar ve duyusal plastisitenin insan görsel sistemindeki işlevsel rolü incelenmiştir. Spesifik olarak, hareket adaptasyonunun neden olduğu kısa vadeli duyusal plastisitenin algısal performansa paralel olarak ve nöral düzeyde nasıl yansıtıldığı araştırılmıştır. Katılımcılar kısa (Deney 1'de 640 ms; Deney 2 ve 3'te 188 ms) veya uzun (Deney 1'de 6,4 sn; Deney 2 ve 3'te 752 ms) sürelerle bir yöne hareket eden greytinglere adapte edilip, test uyaranı olarak zıt fazlı (Deney 1 ve 2'de sabit polarite ile; Deney 3'teki her adımda ters polarite ile) greytingler kullanılmıştır. Görsel işlem akışında AÇIK ve KAPALI yolların nasıl işlediğini incelemek için Deney 1'de phi hareketinin sinüzoidal greytingleri kullanılırken; Deney 2 ve 3'te phi ve ters-phi adaptasyonları için kare dalga greytingleri kullanılmıştır. Deney 1'deki EEG analizlerine dayanarak, hareket adaptasyonu ile ilgili kafatası bölgeleri belirlenmiştir. Deney 1, iki adaptasyon sürelerinin de önemli hareket sonrası algı etkilerine yol açtığını gösterirken aynı zamanda deneyin EEG sonuçları, uzun adaptasyonun kısa adaptasyon koşuluna göre, oksipital ve parieto-oksipital bölgelere göre 64-112 ms zaman aralığında daha güçlü etkiler oluşturduğunu göstermiştir. Birlikte ele alındığında, bu bulgular hareket sonrası algının, alt ve orta seviye görsel hareket işlemeye aracılık eden kortikal alanlardaki değişiklikleri yansıttığına dair önemli elektrofizyolojik kanıtlar sağlamaktadır. Ayrıca, adaptasyonun farklı zaman ölçeklerinde çalışan sinir mekanizmalarını kapsayan aktif bir süreç olduğunu öne sürmektedirler. Deney 2 ve 3'te, Deney 1'e bağlı olarak belirlenmiş kafatası bölgelerinde meydana gelen değişikliklere bağlı olarak kısa süreli adaptasyon kaynaklı değişiklikler daha ileri düzeyde incelenmiştir. Phi ve ters-phi hareketinin esas olarak aynı (AÇIK veya KAPALI) ve karşılıklı (AÇIK ve KAPALI) yolak mekanizmalarını harekete geçirdiği göz önüne alındığında, bu hareket türlerinin adaptasyonundan kaynaklı değişikliklerin karşılaştırılması görsel korteks üzerine karşılık gelen mekanizmaların doğası hakkında daha fazla bilgi sağlamıştır. Davranışsal ve EEG bulguları, bu yolaklar tarafından ortaya çıkan bilginin etkin bir biçinde birleşmesini ve karşılıklı yolak mekanizmalarının bazı farklı özelliklerini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Perception is shaped by both immediate pattern of sensory inputs and previous experience with the external environment. Visual adaptation, a temporary change in perception following exposure to a stimulus, has been widely employed to understand how previous sensory experience on different timescales shapes perception. Visual motion adaptation is a powerful investigative tool to understand sensory plasticity and neural adaptation. However, the neural mechanisms underlying adaptation induced changes by visual motion are still subject to debate. In the present thesis, spatiotemporal dynamics, neural substrates, and the functional role of sensory plasticity in the human visual system were examined using rapid forms of motion adaptation paradigm combined with EEG. Specifically, how motion adaption-induced short-term sensory plasticity is reflected at the neural level and parallel with perceptual performance were explored. Participants were adapted to directional drifting gratings for either short (640 ms in Experiment 1; 188 ms in Experiments 2 and 3) or long (6.4 s in Experiment 1; 752 ms in Experiments 2 and 3) durations and used a counter-phase flickering (with constant polarity in experiments 1 and 2; polarity inverting within every step in Experiment 3) grating as a test pattern. Sinusoidal gratings of phi motion were employed in Experiment 1 whereas; square-wave gratings were used for phi and reverse-phi adaptations in experiments 2 and 3 to examine how ON and OFF pathways operate in the visual processing stream. Based on the EEG analyses in Experiment 1, the scalp sites relevant to motion adaptation were identified. Experiment 1 showed that both adapting durations led to significant motion aftereffects and EEG results showed that long adaptation produced stronger aftereffects than the short adaptation condition within 64-112 ms time range over occipital and parieto-occipital sites. Taken together, these findings provide important electrophysiological evidence that motion aftereffects reflect changes in cortical areas mediating low- and mid-level visual motion processing. They also suggest that adaptation is an active process that involves neural mechanisms operating at different time scales. In Experiments 2 and 3, the short-term adaptation induced changes over these identified scalp sites were further examined based on Experiment 1. Given that the phi and reverse-phi motion mainly engage within (ON or OFF) and across (ON and OFF) pathway mechanisms, the comparisons of adaptation induced changes across these motion types provided further insights into the nature of corresponding mechanisms over the visual cortex. The behavioral and EEG findings pointed to the efficient convergence of information provided by these pathways and some distinct characteristics of across pathway mechanisms.