Tıbbi görüntüleme teknikerlerinin mesleki risklere karşı tutumu
Medical imaging technicians' attidute to occipational risks
  1. Tez No: 644507
  2. Yazar: FUNDA FINDIK AKKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN YEŞİLŞERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma İstanbul ili Bağcılar ilçesinde özel hastanelerde çalışan tıbbi görüntüleme teknikerlerinin mesleki risk algılama durumları ve bunu etkileyen etmenleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel nitelikteki bu çalışma özel hastanelerde 5 Ekim 2019 – 5 Ocak 2020 tarihlerinde yürütülmüştür. Toplam 88 teknikere ulaşılmıştır. Sosyo demografik özellikler, çalışma yaşamı ve mesleki risk algısı ve koruyucu önlemlerden oluşan anket formu ile veriler toplanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Pack age for Social Sciences) for Windows 22 programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (ortalama, standart sapma, sayı ve yüzde) kullanıldı. Gruplar arasındaki farklılığın test edilmesinde, karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testinden yararlanıldı. İki değişken arasındaki ilişki düzeyine Spearman korelasyon testi ile bakıldı.
Özet (Çeviri)
This Study was carried outto determine the occupational risk perception status of medical imaging technicians working in private hospitals in Bagcilar district of Istanbul and the factors affecting this. This cross –sectional study was carried out in private hospitals on October 5, 2019 – January 5, 2020. 88 technicians werereached in total. In this study data werecollected with a question naire consisting of sociodemo graphic characteristics, working life and Professional risk perception and protective measures. While evaluating the findings obtained in the study, SPSS (statistical pack age for Social Sciences) forwindows 22 program wasused forstatistical analysis. Descriptive statistical methods (Mean, Standart Deviation, Number and Percentage) wereused when evaluating the study data. Mann – Whitey U test wasused in comparing the differences between the groups. The level of relation ship between the two variables wase valuated with the spearman correlation test. Results, Significance in the 95% Confidence interval was evaluated under P>0,05. When the dermographic data distribution of the technicians is examined, it is determined that the average age of the technicians is 25,95 -5.67 and the age rangevaries between 20 and 47; 55.3% (n=47) of the gender distribution of the technicians were Male and 44.7% (n=38) were Female of the currentfindings, 68(80%) of the technicians were found to have sufficient knowledge about occupational risks, 16(18.8%) of them had know ledge and 1(102%) had little know ledge. The highest score (2.79_ 0,44) of the technicians was determined from the available data, were as the averages core of the MRBD was 21.16 = 2.72, and the lowest score (2.79-0.44) received from the statement“having knowledge about the professional risks of medical imaging techniques”(1,58 – 0,82) on the other hand, it was determined from the available data from the statement“to have in formation about how much does given to a patient affects the technician”. Mann – Whitney U test was used for testing the differences and comparisons. The level of relationship between the two variables was evaluated with the spearman correlation test. Results; Significance in the 95% Confidence interval was evaluated under p < 0,05.