Clostridium difficile pozitif hastalarda norovirüs insidansının ELİSA ve moleküler yöntemlerle karşılaştırılması
Comparison of norovirus incidence with ELİSA and molecular methods inclostridium difficile positive patients
- Tez No: 644508
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ARZU İLKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Yapılan bu çalışmadaki amaç, Clostridium difficile toksin pozitif hasta örneklerinde norovirüs varlığını iki farklı yöntemle, ELISA ve Moleküler yöntemlerle saptamaktır. GEREÇ VE YÖNTEM : Ocak 2019, Mart 2020 tarihleri arasında, Clostridium difficile toksin (CerTest, GDH + Toksin A+B (BIOTEC, İspanya)) hızlı tanı kiti ile pozitif bulunmuş 82 hasta örneği çalışmaya dahil edildi. Bu örneklerde iki yöntemle norovirüs varlığı araştırılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında ELISA (RIDASCREEN Norovirüs kiti (R-Biopharm, Darmstdt, Almanya)) ile norovirüs antijeni aranmıştır. İkinci aşamasında ise aynı örneklerde gerçek zamanlı RT-PZR yöntemi (Corbett Rotor-Gene 6000 HRM ) kullanılarak nükleik asit aranmıştır. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen toplsm 82 örnekte ELISA ile norovirüs pozitifliği %3,7 (n:3) olarak bulunmuştur. Aynı örneklerin gerçek zamanlı RT-PZR sonucunda ise norovirüs pozitifliği %8, 5 (n:7) olarak değerlendirilmiştir. RT-PZR referans alındığında, ELISA testinin duyarlılığı %63,6, özgüllüğü %100 olarak tespit edilmiştir. SONUÇ : Çalışmamızda C. difficile toksin pozitif hastalarda % 8,5 oranında norovirüs ile koenfeksiyon görülmüş, bu azımsanmayacak oran literatürle uyumlu gözükmektedir. Klinisyenler özellikle uzun süreli yatış hikayesi, immun yetmezliği olan C.difficile toksin pozitif hastaları için olası norovirus enfeksiyonunu da akla getirmelidir. Uzun süren, tedavi etmekte zorluk yaşanan ishalli hastalarda, enteropatojenler arası etkileşimleri düşünmek, farklı tanı arayışlarına girmek ve tedaviyi buna göre yönlendirmek önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to detect the presence of norovirus in Clostridium difficile toxin positive patients with two different methods, ELISA and Molecular methods. Material and methods: Between January 2019 and March 2020, 82 patient samples found positive with the Rapid Diagnostic Kit of Clostridium difficile toxin (CerTest, GDH + Toxin A + B (BIOTEC, Spain)) were included. In these examples, norovirus was investigated by two methods. The first stage of the study was to search for norovirus antigen by ELISA (RIDASCREEN Norovirus kit (R-Biopharm, Darmstadt, Germany)). In the second stage, nucleic acid was searched in the same samples using the real-time RT-PCR method (Corbett Rotor-Gene 6000 HRM). Results: Norovirus positivity was found as 3,7% (n: 3) by ELISA in a total of 82 samples included in the study. Norovirus positivity in real-time RT-PCR of the same samples was evaluated as 8,5% (n: 7). When the RT-PCR is taken as reference, the sensitivity of the ELISA test was 63,6% and the specificity was 100%. Conclusion: In our study, co-infection with norovirus was observed with a rate of 8,5% in C. difficile toxin positive patients, and this rate is consistent with the literature. Clinicians should consider possible norovirus infection, especially for C.difficile toxin positive patients with immunodeficiency. It is important to consider interactions between enteropathogens, to search for different diagnoses and to direct treatment accordingly in patients with long-lasting diarrhea.