Ortaöğretim kurumlarına geçiş sınavının ortaokul matematik dersi bilişsel-duyuşsal kazanım ve uygulamaları ile uyumunun incelenmesi
The examination on the alignment of the transition exam to high school institutions with the cognitive-affective objectives and applications of secondary school mathematics lessons
  1. Tez No: 644553
  2. Yazar: ÇAĞATAY ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınavın ortaokul matematik dersi kazanımları ve uygulamaları arasındaki uyumun öğretmen görüşlerine göre incelenmesi amaçlanmaktadır. Alt amaçlardan birinde ise programın duyuşsal hedeflerine ulaşma konusunda öğretmen, öğrenci ve velilerin görüşleri alınmıştır. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığının hedeflerini açıkladıkları belgeler ile öğretim programının kazanımları ve merkezi sınavların uyumu incelenmiştir. Araştırma betimsel tarama yöntemiyle yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Muğla ili resmi ortaokullarında görev yapan 86 ilköğretim matematik öğretmeni ve bu eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 470 8.sınıf öğrencisi ve velileri (470 yetişkin) oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan 3 anket formu ile elde edilmiştir. Ayrıca doküman analizi ile veriler toplanmıştır. Anket formları ile elde edilen nicel verilerin frekans, yüzde gibi istatistiksel analizleri yapılırken, diğer nitel veriler betimsel analiz yaklaşımıyla analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre öğretmenler genel olarak LGS sorularını kazanımlar ve uygulamaları ile uyumlu buldukları yönünde görüş belirtmektedir. Programın kazanımları ve sınav soruları, Bakanlığın genel hedefleri ile uyumlu bulunmuş, gerekli öneriler sunulmuştur. Duyuşsal hedeflere ulaşma konusunda ise öğretmenler genelde yeterli olmadığı yönünde belirtirken, öğrenci ve veliler daha olumlu düşündüklerini belirtmektedir. Son olarak, bu sonuçlar tartışılıp, bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the alignment between the central entrance exam for the high school institutions and the objectives and applications of secondary school mathematics lessons by applying to the teachers' interpretations. In one of the sub-problems, the teachers', students' and parents' interpretations on the achieving the affective goals of the program were received. Also, the objectives of the curriculum of the middle school and its compatibility with the central exam were examined by comparing them with the documents that the Ministry of National Education explained the objectives in. The research was carried out with the descriptive survey method. The study group of the research consists of 86 mathematics teachers working in the state secondary schools of Muğla province in 2019-2020 academic year, 470 8th grade students and their parents (470 adults). The data of the study were obtained through three questionnaire forms prepared by the researcher. The data were collected through document analysis. While quantitative data (e.g. frequency and percentage) obtained with the questionnaire forms were being analyzed statistically, other qualitative data were analyzed with the descriptive analysis approach. According to the results acquired from the research, teachers generally found LGS (High School Entrance Exam) questions compatible with their objectives and applications. On the other hand, most of the teachers stated that the exam was not sufficient to achieve their parents thought about it more positively. Finally, these results were discussed and some suggestions were presented.