The effects of game-based learning approach on young learners' speaking skills and motivation for learning English in primary education; quasi-experimental research
Oyun-temelli öğrenme yaklaşımının ilkokulda çocukların İngilizce öğrenme motivasyonuna ve konuşma becerilerine etkileri; yarı-deneysel araştırma
  1. Tez No: 644554
  2. Yazar: NACİYE SELİN TAŞTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAĞAN BÜYÜKKARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışma, Oyun-temelli Öğrenme Yaklaşımının ilkokul öğrencilerinin konuşma becerileri ve İngilizce öğrenme motivasyonları üzerindeki etkilerini yarı-deneysel sınıf tabanlı araştırma tasarımı altında incelemeyi amaçlamıştır. Katılımcılar, Isparta ilinde iki farklı devlet ilkokuluna devam eden 9-10 yaşları arasındaki 4. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Öğretmen-araştırmacı, kendi öğrencilerini, Oyun Temelli Öğrenme Yaklaşımı kapsamında İngilizce eğitimi alacak deney grubu olarak belirlemiş, ve başka bir ilkokulda okuyan öğrencileri ise normal dil öğretimiyle İngilizce öğrenecek kontrol grubu olarak seçmiştir. Bu çalışma, araştırma sorularını cevaplamak için karma yöntem veri toplama yaklaşımını benimsemiştir. Nicel bulgular 135 öğrenciye uygulanan konuşma testi ve motivasyon ölçeğinden elde edilmiştir. Nitel bulgular, deney grubundaki öğrencilerle yarı yapılandırılmış bire bir görüşme ve öğretmen günlüğü aracılığıyla toplanmıştır. Deney ve kontrol gruplarındaki öğrenciler için uygulama süresi 10 hafta sürmüştür. Kelime & dil bilgisi, telaffuz, ve etkileşim gibi belirli sözlü dil unsurları ilkokul öğrencilerinin İngilizce konuşma becerileri kapsamında incelenmiştir. Benzer şekilde, ilgi & heyecan, algılanan yeterlilik ve hissedilen baskı & gerginlik gibi belirli motivasyon unsurları ilkokul öğrencilerinin İngilizce öğrenme motivasyonu bağlamında incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Oyun-temelli Öğrenme Yaklaşımı kapsamındaki dil eğitimi öğrencilerin konuşma becerilerini ve İngilizce öğrenme motivasyonunu önemli ölçüde artırırken, kontrol grubunun konuşma başarısı ve motivasyon düzeyi çalışmanın sonunda neredeyse aynı kalmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of Game-based Learning Approach on young learners' speaking skills and motivation for learning English under the quasi-experimental classroom-based research design. The participants were 4th-grade students aged between 9-10 attending two different public primary schools in Isparta province, Turkey. The teacher-researcher determined her own students as an experimental group, who will receive English language education under the Game-based Learning Approach, and selected students studying in another primary school as a control group, who will learn English under regular language instruction. The study adopted a mixed-method data collection approach to answer the research questions. The quantitative findings were obtained from the speaking test and motivation scale which were administered to 135 students. The qualitative findings were gathered through teacher journal and semi-structured interviews with students in the experimental group. The experimentation period lasted 10 weeks for students in experimental and control groups. Particular oral language elements such as vocabulary & grammar, pronunciation, and interaction were elaborated within the scope of young learners' English speaking skills. Likewise, particular motivation features such as interest & excitement, perceived competence, and felt pressure & tension were examined in the context of young learners' motivation for learning English. According to the results of the study, language education under the Game-based Learning Approach promoted young learners' speaking skills and motivation for learning English significantly while the control group's speaking achievement and motivation level nearly remained the same at the end of the study.