TMS-238 süper alaşımının dökülebilirliğinin araştırılması
Investigation of casting of TMS-238 superalloy
  1. Tez No: 644568
  2. Yazar: KAAN BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDRİ BAKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Süper alaşımlar; ana malzemeler olarak demir, nikel ya da kobaltın kullanıldığı yanında yüksek miktarlarda krom, az miktarda ise yüksek sıcaklıklarda ergiyen molibden, tungsten, aluminyum, titanyum, tantal, hafniyum, renyum ve rutenyum içerebilen alaşımlardır. Süper alaşım, ergime noktasının %25 kadar altında başarılı bir şekilde çalışabilen ve yeterli mekanik gücü koruyabilen bir malzeme olarak da tanımlanabilir. Bu çalışmada ne akademik ne de endüstriyel alanda ülkemizde henüz üretimi yapılmamış, 6. Nesil bir süper alaşım olan TMS 238 süper alaşımının dökümü incelenmiştir. Döküm için Ni, Co, Cr, Mo, W, Al, Ta, Hf, Re, Ru ve Ni elementleri kullanılmıştır. Döküm işlemi vakum ark ergitme yöntemi ile yapılmıştır. Döküm işleminden sonra malzemenin optik mikroskop görüntüleri alınmış ardından, kesilmiş numune kuvartz içine hapsedilip mühürlendikten sonra 1000oC' de 70 saat homojenleştirme tavı uygulanmıştır. Malzemeye gerekli numune alma işlemleri uygulandıktan sonra kimyasal bileşimi, EDS ile; mikro yapısal karakterizasyonu, optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskobu (TEM) ile yapılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Superalloys are alloys that can contain high amounts of chromium and small amounts of molybdenum, tungsten, aluminum, titanium, tantalum, hafnium, rhenium and ruthenium, in addition to using iron, nickel or cobalt as the main materials. Superalloy can also be defined as a material that can work successfully up to 25% below melting point and maintain sufficient mechanical strength. In this study, casting of TMS 238 superalloy, which is a 6th generation super alloy that has not been produced in our country nor in academic nor in industrial field, has been investigated. Ni, Co, Cr, Mo, W, Al, Ta, Hf, Re, Ru and Ni elements were used for casting. Vacuum arc melting method was used for casting process. After the casting process, optical microscope images of the material were taken, then homogenization annealing was applied at 1000oC for 70 hours. After the necessary sampling procedures are applied to the material, chemical composition was determined by EDS; microstructural characterization was done with optical microscope and scanning electron microscope (SEM). The final results have been shown by comparison with each other.