Sürdürülebilir inovatif mimari tasarım modeli
Sustainable innovative architectural design model
- Tez No: 644582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BURAK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, Fine Arts, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Sürdürülebilir inovatif mimari tasarım modeli adlı tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümler literatür tarama niteliğinde hazırlanacak olup sürdürülebilirlik ve inovasyonun kavramsal açıklamaları ve mimari yansımaları açıklayıcı bir şekilde ele alınacaktır. Üçüncü ve son bölümde; Amasya İli Merkez İlçesi Şehirüstü Mahallesinde konumlanacak bir tasarım için örnek bir çalışma hazırlanacaktır. Üçüncü bölümün ilk kısmında; Autodesk Formlt programında hazırlanan yaklaşık tasarım ölçüleri ve yüksekliklerle belirlenmiş kütlenin enerji hesaplamaları yapılacaktır. Bu bölümün ikinci kısmında Autodesk Revit 'te tasarlanan yapının Insıght 360 programında oluşturulan öngörülerle birlikte tasarımı etkileyen parametreler belirlenmiş ve enerji ihtiyacına ne kadar cevap verdiği incelenmiştir. Son bölümde ise yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımıyla oluşturulan pv panel kurulumunun yapıyı nasıl etkileyeceği araştırılacaktır. Ashrae kriterleri ve bım standartları doğrultusunda incelenen yapının sağlaması ilimizde bulunan bir makine ve elektrik mühendisiyle projenin son hali tekrar istişare edilerek ve sıfır enerji mimarlığına yakın sürdürülebilir pazarlanabilir inovatif bir model oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis study named sustainable innovative architectural design model consists of three parts. The first and second chapters will be prepared as a literature review, and the conceptual explanations of sustainability and innovation and architectural reflections will be discussed in an explanatory way. In the third and last part; A sample study will be prepared for a design that will be located in the city center of Amasya. In the first part of the third section; Energy calculations of the mass determined by the approximate design dimensions and heights prepared in the autodesk formlt program were made. In the second part of this section, the parameters that affect the design were determined along with the predictions created in the İnlght 360 program and it was examined how much it responds to the energy need. In the last part, it will be investigated how the pv panel installation created by using renewable energy sources will affect the structure. The project, which was examined in line with Ashrae criteria and bım standards, was re-consulted with a mechanical engineer and electrical engineer in our city, and a sustainable marketable innovative model was created close to zero energy architecture.