From psychology to efficient markets through technical analysis: 1-The momentum rule
Teknik analizle psikoloji'den etkin piyasalara: 1-Momentum kuralı
- Tez No: 64459
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZER ERTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Teknik Analiz'le Psikoloji'den Etkin Piyasalara: I - Momentum Kuralı M. Numan ULKU Temel hipotezim,“Teknik Analiz”in aslında, mali piyasa aktörlerinin davranışlarındaki düzenlilikleri temsil ettiği ve teknik analiz kurallarının sosyal psikoloji bulguları ile açıklanabileceğidir. Bu tezde; basit bir teknik analiz kuralı olan momentum, Sterlin/$ döviz vadeli işlem piyasasında test edilerek, ekonomik ve istatistiki anlamda normal-üstü getiri elde etmekte kullanılabileceğini gösteren bir örnek verilmiştir. Fakat asıl amaç, gözlemlenen bu tahmin edilebilirliğin kaynağını ve mekanizmasını. Sterlin/$ piyasasının yanısıra İMKB indexi, S&P-500 index ve ABD hazine tahvilleri vadeli işlem piyasalarında araştırmaktır. Momentum kuralının, zaman serisinde negatif oto-korelasyon bulunduğu taktirde işe yaradığı; kuralın önemli bir parçası olan filtrenin, zaman serisindeki negatif oto-korelasyonun serideki toplam varyansın önemli bir bölümünü açıklayabilecek kadar güçlü olduğu zamanları seçmeye yaradığı tespit edilmiştir. Bu tezin en önemli katkılarından biri de, bulunan sonuçlara,“risk alma psikolojisi”literatüründeki bulgulara dayalı bir açıklama getirmektir. Önerilen hipotezin,“aşın reaksiyon”hipotezine bir alternatif ve tamamlayıcı olduğu düşünülmektedir. Son olarak, önerilen bu açıklamanın piyasa etkinliği açısından ne anlama gelebileceği konusunda bir öneri sunulmuştur. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT From Psychology To Efficient Markets Through Technical Analysis : I - The Momentum Rule M. Numan ÜLKÜ This dissertation holds that“Technical Analysis”picks up patterns in the behavior of market participants, and technical rules can be explained by applying concepts of social-cognitive psychology. In this study, a version of a simple and well-known technical trading rule (momentum) is tested on Gbp/Usd FX futures market to exemplify that it can be used to produce statistically and economically significant profits. The main focus, however, is the investigation of the source of the observed predictability in ISE-index, S&P and US T-Bond Futures Markets, as well as Gbp/Usd Futures market. I find that momentum rule works when there is significant negative serial correlation; and the filter, which is a critical part of the rule, helps pick up points where a large-enough portion of the variation is accounted for by the negative serial correlation. To explain this predictability, an alternative to the overreaction hypothesis based on the psychology of risk taking is proposed. Finally, market efficiency implications are discussed. IV