Hisse senedi piyasalarında sürü davranışı: Türkiye örneği
Herd behavior in stock markets: The case of Turkey
  1. Tez No: 375343
  2. Yazar: BAHADIR ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DOĞUKANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Sürü davranışı bireyin kişisel tutumunun farklı olmasına rağmen dahil olduğu gruba uyarak grubun kararına paralel hareket etmesi durumu olarak açıklanmaktadır. Temel olarak sürü davranışı, sosyal psikoloji ve davranış bilimlerinin ilgilendiği bir konu olmasına karşın hala gelişimini sürdürmekte olan Davranışsal Finans yaklaşımı içinde kendine önemli bir yer bulmaktadır. Bunun sebebi yatırımcıların gösterdikleri sürü davranışının Finans Biliminde yıllar boyu geçerliliğini korumuş olan Etkin Piyasalar Hipotezi ve onun temel varsayımı olan ?rasyonel yatırımcılar? ile çelişiyor olmasıdır. Yapılan bu çalışma ile sermaye piyasalarında sürü davranışı literatüründe kendisine yer bulmuş üç önemli yöntemin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası?ndaki (İMKB-BIST) çeşitli sektörlerde ve farklı getiri frekanslarında uygulanması amaçlanmıştır. Bu bağlamda İMKB?de yer alan 15 farklı sektörde Christie ve Huang (1995) ve Chang, Cheng ve Khorana (2000) tarafından geliştirilen yöntemler günlük ve haftalık verilerle, Hwang ve Salmon (2004) tarafından geliştirilen yöntem ise günlük, haftalık ve aylık verilerle uygulanmıştır. Chang, Cheng ve Khorana?nın (2000) yöntemiyle yapılan araştırmada Yao, Ma ve He?nin (2013) önerilerinden, Hwang ve Salmon?un (2004) yöntemiyle yapılan çalışmada ise Caparrelli, D?Arcangelis ve Cassuto?nun (2004) çıkarımlarından faydalanılmıştır. Araştırma ilk iki yöntemde 4/1/2000-28/9/2012 periyodunda, diğer yöntemde ise 4/1/2000-30/11/2011 periyodunda İMKB?de işlem gören hisse senetlerinin düzeltilmiş getirileri ile yapılmıştır. Sonuç olarak hisse senedi getirilerinin yatay kesit standart sapmalarıyla piyasa getirisi arasında doğrusal bir ilişki olduğunu varsayan Christie ve Huang?ın (1995) yöntemine göre sürü davranışı bulunamazken, bu ilişkinin doğrusal olamayacağını savunan Chang, Cheng ve Khorana?nın (2000) yöntemine göre ve hisse senedi beta katsayılarının yatay kesit sapmalarına göre sürü davranışını araştıran Hwang ve Salmon?un (2004) yöntemine göre sürü davranışını destekleyen kanıtlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Herd Behavior is explained as the individual?s acting in parallel with the decision of the group in which s/he is included despite having dissimilar personal attitudes. Although Herd Behavior is basically a topic in social psychology and behavioral sciences, it occupies an important place in the Behavioral Finance Approach as well, which is still maintaining its development. This stems from the fact that investors? act of herd behavior contradicts with Efficient Markets Hypothesis, keeping validity in the Science of Finance for years, and its assumption of ?rational investors?. This study aims to analyze the herd behavior in various industries of Istanbul Stock Exchange (ISE) through various return frequencies with the help of three methodologies having important places in the literature of herd behavior in capital markets. In this context, to the 15 different industries in ISE-BIST the methodologies of Christie and Huang (1995) and Chang, Cheng and Khorana (2000) were implemented using daily and weekly data, and Hwang and Salmon (2004) was implemented using daily, weekly and monthly data. While the suggestions of Yao, Ma and He (2013) were utilized in the research made in respect with the method of Chang, Cheng and Khorana (2000), in the research made by the method of Hwang and Salmon (2004) the Caparelli, D?Arcangelis and Cassuto?s (2004) inferences were beneficiated. The research was conducted through the adjusted return data of the stocks traded in the 4/1/2000-28/9/2012 period for the first two methods, 4/1/2000-30/11/2011 period for the last one. In conclusion no herding evidence was found regarding the method of Christie and Huang (1995) that assumes a linear relation between cross-sectional standard deviations of the stock and market returns; however, in accordance with the method of Chang, Cheng and Khorana (2000) that argues this relation may not be linear, and that of Hwang and Salmon (2004) searches herding based on the cross-sectional deviations of the beta coefficients, items of evidence supporting the herd behavior were obtained.