7. sınıf matematik ders kitaplarının problem çözme becerilerini geliştirmesi ve stratejilerini içermesi bakımından incelenmesi
Investigation of 7th grade mathematics course books in the development of problem solving skills and problem solvi̇ng strategies
- Tez No: 644594
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CİHANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada; 2019 – 2020 öğretim yılında ülkemizde okutulması önerilen iki farklı 7.sınıf matematik ders kitabında yer alan çözümlü problemlerin, problem çözme becerilerini geliştirmesi ve stratejilerini içermesi bakımından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada, veri toplamak amacıyla Gürel (2018)'in çalışmasında kullanmış olduğu veri analiz çerçevesinden yararlanarak hazırlanan Problem Kontrol Listesi ve Problem Çözme Stratejilerini Belirleme Formu kullanılmıştır. Bu araştırmada, önerilen iki farklı kitapta bulunan toplam 674 çözümlü problem incelenmiştir. Doküman incelemesi yoluyla elde edilen veriler, nitel veri analiz türlerinden betimsel analiz yöntemi ile incelenmiştir. Bu bağlamda incelenen problemlere ait bulgulara ilişkin öğrenme alanlarına göre frekans ve yüzde değerleri hesaplanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre incelenen ders kitaplarında yer alan çözümlü problemlerin, problem çözme süreçlerinden; çoğunlukla“Planı Uygulama”, daha sonra“Plan Yapma”basamağını içerdiği belirlenmiştir. Ayrıca incelenen ders kitaplarındaki çözümlü problemlerin öğrenme alanlarına ve problem çözme basamaklarına göre dağılımında dengesizlik bulunduğu gözlenmiştir. Her iki ders kitabında yer alan çözümlü problemlerin problem çözme stratejilerini kullanma düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiş olup; çoğunlukla 'Şekil veya Diyagram Çizme' ve 'Denklem ve Eşitsizlik Kurma' stratejilerine yer verdikleri, diğer stratejileri çok az kullandıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the solved problems in two different 7th-grade mathematics textbooks that are recommended to be taught in our country for the 2019-2020 academic year, in terms of developing problem-solving skills and including strategies. Document analysis method, one of the qualitative research methods, was used in the study. The Problem Checklist and the Problem Solving Strategies Determination Form prepared by using the data analysis framework that Gürel (2018) used in his study were used to collect data in the study. In this study, a total of 674 solved problems in two different books that are recommended were examined. The data obtained through document analysis were analyzed using the descriptive analysis method, one of the qualitative data analysis types. In this context, frequency and percentage values were calculated according to the learning areas related to the findings of the examined problems. It is designated that according to findings of the survey, soluted problems that take place in analysed text boks include mostly“Carrying Out the Plan”later“Devising a Plan”which are of the processes of solving problems. In addition, it was observed that there was an imbalance in the distribution of the solved problems in the analyzed textbooks according to learning areas and problem solving steps. It has been determined that the use of problem solving strategies for the solved problems in both textbooks is determined to be high. In addition, both textbooks mostly include 'Drawing Figures or Diagrams' and 'Establishing Equations and Inequalities' strategies; It turns out that they use little of other strategies.