21. yüzyıl becerilerinin fizik başarısına etkisinin araştırılması
Investigation of 21st century skills' effect on physics success
- Tez No: 644595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İMRAN ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, fizik dersini almış lisans öğrencilerinin 21.yüzyıl becerilerinin belirlenmesi, bu öğrencilerin 21.yüzyıl becerilerinin, fizik başarıları, fizik dersine yönelik tutumları ile fizik öğretimi ve öğrenimine ilişkin algıları arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2019-2020 akademik yılı bahar döneminde Necmettin Erbakan Üniversitesinin Ahmet Keleşoğlu Eğitim, Mimarlık-Mühendislik ve Sağlık Bilimleri Fakültelerinde öğrenim görmekte olan 404 lisans öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Malezyalı bilim insanları(Soh, Arsad ve Kamisah, 2010) tarafından geliştirilen ve araştırma kapsamında Türkçeye uyarlanan“Fiziğe Karşı Tutum Ölçeği (FKTÖ)”,“Fizik Öğretimi ve Öğrenimine İlişkin Algı Ölçeği (FÖÖİAÖ)”ve“21. yüzyıl Becerileri Ölçeği (21YBÖ) kullanılmıştır. Türkçeye çevrilen bu ölçeklerin geçerlik ve güvenirlik çalışması, bu ölçeklerin 75 kişilik bir örneklem üzerine uygulanması ile yapılmıştır. Geçerliği ve güvenirliği yeterli bulunan ölçekler üç farklı fakültede öğrenim gören 329 lisans öğrencisine on-line anket formu şeklinde uygulanmıştır. Elde edilen istatistiksel verilerin analizi SPSS 22.00 programı ile yapılmıştır. Araştırmada örnekleme ait demografik verilerin analizlerinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılırken, değişkenler arası ilişkilerin analizleri için de parametrik testler (Çoklu Doğrusal Regresyon, Bağımsız t-testi, Anova testi ve Tukey testi) kullanılmıştır. Araştırmada anket formundaki ölçeklerin geçerlik analizinde ”Keşfedici Faktör Analizi(KFA)“, ”Kaiser-Meyer-Olkin(KMO)“ ve ”Barlett testi (BT)“ kullanılırken, güvenirlik analizlerinde ”Korelasyon analizi (Cronbach's Alpha)" kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel analiz sonuçlarına göre, lisans öğrencilerinin 21.yüzyıl becerilerinin alt boyutlarından, Yaratıcı Düşünme(YD), Etkili iletişim (Eİ), Yüksek verimlilik (YV) ve Manevi değerler (MD) becerilerinin gelişim düzeylerinin yüksek düzeyde, Dijital çağ okuryazarlığı (DÇO) alt boyutunun gelişim düzeyinin ise orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen diğer bir sonuca göre, lisans öğrencilerinin 21.yüzyıl becerilerinin (DÇO, YD, Eİ, YV ve MD) gelişim düzeyleri hem cinsiyet değişkeni hem de mezun olunan lise türü değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Ancak araştırmada elde edilen önemli bir diğer sonuca göre ise lisans öğrencilerinin 21.yüzyıl becerilerinin gelişim düzeyleri ile hem öğrencilerin fiziğe karşı tutumları hem de öğrencilerin fizik öğretimi ve öğrenimine ilişkin algıları arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the 21st -century skills of undergraduate students who took physics lessons, and to determine the relationships between these students' 21st-century skills, their achievements in physics, their attitudes towards physics lesson, and their perceptions about physics teaching and learning. The research was carried out with 404 undergraduate students studying at the Ahmet Kelesoglu Education, Architecture and Engineering, and Health Sciences Faculties of the Necmettin Erbakan University in the spring semester of 2019-2020 academic year. In the research, as a data collection tool,“Physics Attitude Scale (PAS)”,“Physics Teaching and Learning Perception Scale (PTLPS)”and 21st-century Skills Scale (21CSS) developed by Malaysian scientists (Soh, Arsad and Kamisah, 2010), and adapted into Turkish within the scope of the research, were used. After these scales were translated into Turkish, a validity and reliability study was performed on 75 people. The scales, whose validity and reliability are sufficient, were applied to 329 undergraduate students studying in three different faculties in the form of an online questionnaire. Statistical analysis of obtained data was done with SPSS 22.00 program. While the frequency, percentage, mean, and standard deviation were used in the analysis of the demographic data of the sample, parametric tests (Multiple Linear Regression, Independent Samples T-test, One-way Anova Test, and Tukey test) were used to analyze the relationships between variables. In the research,“Exploratory Factor Analysis (EFA)”,“Kaiser-Meyer-Olkin (KMO)”and“Barlett test (BT)”were used for validity analysis of the scales in the questionnaire, while“Correlation analysis (Cronbach's Alpha)”was used in reliability analysis. According to the results of the statistical analysis, it was determined that the development levels of Inventive Thinking (IT), Effective Communication (EC), High Productivity (HP) and Spiritual Values (SV) sub-dimensions of the 21st-century skills of undergraduate students was high while the digital age literacy (DAL) sub dimension's level was medium. Another result obtained from the study showed that the 21st-century skills' (DAL, IT, EC, HP, and SV) development levels of undergraduate students did not differ significantly according to both the gender variable and the graduated high school type variable. However, according to another important result obtained in the research, it has been determined that there is a significant relationship between the developments levels of 21st-century skills of undergraduate students, both of students' attitudes towards physics, and perception of physics teaching and learning.