Organik tüketimde tüketici davranışını etkileyen faktörler üzerine bir pilot araştırma
A pilot research on factors affecting consumers' organic food consumption behavior
- Tez No: 644603
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KURTULUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmada tüketicilerin kişilik, değerler, etik anlayışları, sağlık bilinçleri ve ürün bilgilerinin organik gıdaya yönelik tutumlarını ve organik gıda satın alma davranışlarını üzerindeki etkisinin belirlemek amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, İstanbul'da yer alan beş organik pazarda yüz yüze görüşmeler yapılmış ve 901 veri elde edilmiştir. Elde edilen veriler AMOS programı aracılığıyla yapısal eşitlik modeli ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, tüketicilerin organik gıdaya yönelik tutumlarının organik gıda satın alma davranışlarını olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. Ayrıca tüketicilerin organik gıdaya dair olumlu bilgiye sahip olması, organik ürüne yönelik tutum ve organik gıda satın alma davranışı üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the effects of consumers' personality, values, ethical understanding, health consciousness and product information on attitudes and buying behavior toward organic food. With this purpose, 901 questionnaire forms gathered via face to face survey from participants who make purchases from five organic district bazaars in Istanbul. Obtained data were analyzed with structural equation modeling by using AMOS software. According to the research results, it is determined that consumers' attitude towards organic food has an impact on organic food buying behavior. In addition, having information about organic food is found to have impact on organic food buying behavior.