An investigation of organic dining behaviour in restaurants at three selected cities in the UK : A holistic approach
Birleşik Krallik'ta üç seçilmiş şehirdeki restoranlarda organik yemek davranişinin i̇ncelenmesi: Holistik yaklaşim
  1. Tez No: 957683
  2. Yazar: LOKMAN DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. 0000-0002-6061-9329
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Plymouth
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Organik gıda pazarı son yıllarda tüm dünyada önemli bir büyüme yaşadı. İngiltere bağlamında, son zamanlarda organik gıda ürünlerinin yaygınlaşması dikkate alındığında dikkate değer bir artış görülebilir. Birleşik Krallık'ta yemek yiyenler ne yedikleri konusunda giderek daha fazla bilinçlenirken, sağlık ve çevresel kaygılar gibi çeşitli nedenler müşterilerin organik gıda tüketimini şekillendiriyor. Bu eğilimleri göz önünde bulundurarak, bu araştırmanın amacı, İngiliz restoranlarında holistik bir organik yemek anlayışı geliştirmektir. Araştırmanın amaç ve hedeflerine ulaşmak için karma araştırma yöntemler kullanılmıştır. İlk aşamada, bu araştırma projesi, ilgili literatürün kapsamlı bir şekilde okunması ve analizine dayalı olarak restoranlarda organik yemek yeme davranışlarına ilişkin bir ilk teorik model geliştirdi. Teorik model, veri toplama sürecinin ilk aşamasında elde edilen sonuçlarla güçlendirilmiştir. Veri toplamanın ikinci aşamasında, teorik modeli test etmek için Birleşik krallıktaki üç başkentte Londra, Cardiff ve Edinburgh'tan nicel veriler toplanmıştır. Araştırmanın temel bulguları, sosyal medya aracılığıyla yapılan reklamlar, bilgi, fiyat, tat, kalite, mevcudiyet ve etiketleme gibi bir dizi faktörün, tüketicilerin restoranlarda organik gıda tüketme niyetini önemli ölçüde etkilediğini doğruladı. Restoranlarda yemek yiyenlerin organik yemek yeme davranışları, büyük ölçüde organik gıda hakkındaki bilgileri tarafından belirlenir. Ayrıca fiyat, tüketicilerin organik yeme davranışını etkileyen en önemli faktörlerden biri olarak tanımlanmaktadır. Araştırma bulgularına göre, organik gıdaların tadı ve kalitesi, müşterilerin organik yeme davranışlarında önemli bir rol oynamaktadır. Organik gıda mevcudiyetinin tüketicilerin organik yemek yeme davranışları üzerindeki etkisi doğrulandı. Daha fazla organik gıda seçeneği sunmak, tüketicilerin organik tüketimini artırdı. Ayrıca, organik menü öğelerinin etiketlenmesi, tüketicilerin organik yemek yeme davranışının temel belirleyicisi olduğu, organik gıdaya yönelik olumlu niyetleri güçlendirdiği ve restoranlarda organik gıda tüketimi olasılığını artırdığı tespit edildi. Tüketici niyeti, organik gıda satın alma davranışını gerçekleştirmek için önemli bir motivasyon faktörü olarak tanımlanmıştır. Niyet, tüketicilerin organik gıda hakkındaki ilk ve soyut düşüncelerinin eyleme dönüştürülmesinde kilit rol oynadı. Yukarıda belirtilen tüm ilişkileri göz önünde bulundurarak, bu araştırma, tüketicilerin organik yemek yeme davranışını etkileyen faktörleri, tüketici niyetini ve gerçek organik yemek davranışını kapsayan ve restoranlarda organik gıda yeme davranışını özetleyen bir model geliştirdi ve test etti. Ayrıca, araştırma bulguları, cinsiyetin, tüketicilerin restoranlarda organik yemek yeme davranışı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu destekler görünmektedir. Ancak, katılımcıların yaşadıkları yerin ve onların organik gıda tüketimi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamış, ancak tüketicilerin eğitim düzeyleri ile tüketim davranışları arasında doğrudan bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, farklı yaş grupları arasında önemli farklılıklar doğrulanmıştır. Gelirin, tüketicilerin dışarıda yemek yerken organik gıda tüketim davranışları üzerindeki etkisinin anlamlı olduğu bulunmuştur. Daha yüksek gelir düzeyine sahip tüketicilerin restoranlarda organik gıda tüketme olasılığı daha yüksekti. Bu bulgulara dayanarak, bu araştırma Birleşik Krallık restoran endüstrisindeki ilgili paydaşlara hem teorik hem de pratik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The organic food market has experienced significant growth in recent decades all over the world. Within the context of the UK, a remarkable rise can be seen considering the recent popularisation of organic food products. UK diners are becoming increasingly conscious about what they eat, while several reasons such as health and environmental concerns shape diners' organic food consumption. With these trends in mind, the aim of this research is to develop a holistic understanding of organic dining in British restaurants. To accomplish the aim and objectives of the research, mixed methods were used. In the first stage, this research project developed an initial theoretical model of organic dining behaviours in restaurants based on comprehensive reading and analysis of the relevant literature. The theoretical model was fortified by the results obtained by the first phase of the data collection process. In the second stage of data collection, quantitative data was collected from three capital cities in the UK, London, Cardiff and Edinburgh, to test the theoretical model. The key findings of the research confirmed that a range of factors, including advertisements through social media, knowledge, price, taste, quality, availability, and labelling, all significantly influence consumer intention to consume organic food in restaurants. Diners' organic dining behaviour in restaurants is largely determined by their knowledge about organic food. Moreover, price is identified as one of the most substantial factors influencing consumers' organic dining behaviour. According to the research findings, taste and quality of organic food plays a significant role on diners organic dining behaviour. The influence of availability of organic food on consumers' organic dining behaviour was verified. Providing more organic food options increased consumers' organic consumption. Furthermore, labelling of organic menu items was a key v determinant of consumers' organic dining behaviour, reinforcing positive intentions towards organic food and increasing the probability of organic food consumption in restaurants. Consumer intention was identified as an important motivational factor to perform organic food buying behaviour. Intention played a key role in turning consumers' initial and abstract thoughts about organic food into action. In consideration of all the above-mentioned relationships, this research developed and tested a model which summarises consumers' organic food dining behaviour in restaurants covering influencing factors, consumer intention and actual behaviour of organic dining. In addition, the research findings appear to support that gender has a significant influence on consumers' organic dining behaviour in restaurants. However, in terms of where participants live, no statistically significant differences were identified, but a direct correlation between consumers' level of education and their consumption behaviour was found. Also, significant differences between different age groups were confirmed. The impact of income on consumers' organic food consumption behaviour when dining out was found to be significant. Consumers with higher income levels were more likely to consume organic food in restaurants. Based on these findings, this research provides both theoretical and practical implications to relevant stakeholders within the UK restaurant industry.