Bazı arpa (Hordeum vulgare L.) çeşitlerinde verim, verim unsurlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A study on the determination of yield and yield components in some barley (Hordeum vulgare L.) varieties
- Tez No: 644659
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tahıllar ve Yemeklik Baklagiller Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, yemlik ve maltlık özelliklerine sahip arpa çeşitlerinin Eskişehir koşullarında adaptasyonu, verim, verim unsurları ve kaliteleri yönünden özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemede, Eskişehir ve bölgede yetiştiriciliği yapılan Avcı-2002, Durusu, Akar, Yıldız, Bülbül-89, Tosunpaşa, Çetin-2000, Aydanhanım, Efes-98, Tarm-92, Erciyes, Zeynelağa ve Burakbey olmak üzere 13 farklı çeşit kullanılmıştır. Bu çeşitlere ait bitki boyu, başak uzunluğu, başak ağırlığı, başakta tane sayısı, başakta tane ağırlığı, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, NDF, ADF, nişasta oranı, protein oranı, β glukan oranı ve tane verimi özellikleri incelenmiştir. Sonuç olarak, yüksek yemlik verimi ve kalitesine sahip olan çeşitler, Çetin-2000 ve Avcı-2002 çeşitleri olarak belirlenmiştir. Bu çeşitlerde verimin yüksek olması yanında nişasta oranı yüksek çıkmıştır ve yemlik olarak tavsiye edilebilir. Diğer taraftan, maltlık olarak Aydanhanım, Burakbey ve Bülbül-89 çeşitleri verimleri ve maltlık kaliteleri yönünden tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the characteristics of barley genotypes having fodder/malt characteristics in terms of adaptation, yield, yield components and quality in Eskişehir climatic conditions. In the study, 13 different genotypes; Avcı-2002, Durusu, Akar, Yıldız, Bülbül-89, Tosunpaşa, Çetin-2000, Aydanhanım, Efes-98, Tarm-92, Erciyes, Zeynelağa and Burakbey were used. Moreover, plant characteristics; plant height, spike length, spike weight, grain number per spike, grain weight per spike, thousand grain weight, test weight, NDF, ADF, starch content, protein content, β glucan content and grain yield were examined. Result showed that, Çetin-2000 and Avcı-2002 genotypes with high yield and starch content were determined as suitable as fodder crops. Besides, Aydanhanım, Burakbey and Bülbül-89 genotypes were found as suitable to malt industry. These genotypes could be recommended for their efficiency and malt quality.