Mikrobiyolojik ve inorganik gübrelemenin bazı arpa (Hordeum vulgare L.) çeşitlerinde verim ve verim ile ilgili karakterlere etkilerinin araştırılması
Effect of microbiological and inorganic fertilization on the yield and yield components in some winter barley (Hordeum vulgare L.) cultivars
- Tez No: 284156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırma, Van ekolojik koşullarında mikrobiyolojik [üç azot fikseri (RC12 Bacillus sphaericus, OSU-142 Bacillus subtilis ve Azospirillum sp. FS-2001), üç fosfor çözücü bakteri (M-3 Bacillus megaterium; RC101 Bacillus megaterium ve RC10 Bacillus megaterium; ikili kombinasyon olarak azot bağlayıcı ve fosfor çözücü bakterilerin birlikte bulunduğu iki karışım, M3+OSU-142 ve RC10+Azospirillum sp. FS-2001 ve mikoriza (Glomus intraradices)] ve inorganik gübrelemenin bazı Arpa (Tokak 157/37, Bülbül 89) çeşitlerinde verim ve verim ile ilgili karakterlere etkilerinin belirlenmesi amacıyla 2008-2009 ve 2009-2010 yıllarında yürütülmüştür. Deneme, tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada, bitki boyu, başak boyu, başakta tane verimi, metrekaredeki başak sayısı, başakta tane sayısı, bin tane ağırlığı, biyolojik verim, tane verimi, hasat indeksi, hektolitre ağırlığı, tane ve sapta azot içeriği, tane ve sapta fosfor içeriği, kök bakteri sayısı ve AMF kolonizasyon yüzdesi belirlenmiştir.Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre mikrobiyolojik gübre uygulamaları incelenen özelliklerle ilgili olarak kontrole göre önemli artışlar sağlamıştır. Çeşitler arasında istatistiksel olarak önemli farklar meydana gelmiştir. İncelenen özelliklerle ilgili olarak Tokak 157/37 çeşidi Bülbül-89 çeşidinden daha yüksek değerler vermiştir. En yüksek tane verimi 382.5 kg/da ile Tokak 157/37 çeşidinden ve inorganik gübre uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effect of microbiologic [three nitrogen fixed bacteria; RC12 (Bacillus sphaericus), OSU-142 (Bacillus subtilis) and Azospirillum; three phosphate solubulizing bacteria, M-3 (Bacillus megaterium), RC101 (Bacillus megaterium) and RC10 (Bacillus megaterium); two combination with nitrogen fixed and phosphate solubulizing bacteria, M3+OSU-142 and RC10+Azospirillum sp. FS-2001 and AMF (Glomus intraradices)] and inorganic fertilization on the yield and yield components in some winter barley cultivars (cv.Tokak 157/37 and cv.Bülbül 89) during 2008-2009 and 2009-2010 growing seasons. Trials were laid out in a factorial design with four replications. In the study were investigated yield and yield components such as plant height, spike height, seed yield per spike, spikes number per square meter, seed number per spike, 1000-seed weight, biological and seed yield, harvest index, hectoliter weight, nitrogen and phosphorus content of seed and straw number of bacteria in rhizospher per plot and percent of AMF colonization.The results of the study indicated that microbiologic fertilization provided significantly increases in yield and yield components over control. Differences between cultivars were found to be significant in terms of yield and its components cv. Tokak 157/37 gave values the highest releated to parameters than cv. Bulbul-89. The highest seed yield with 382.5 kg/da was obtained from inorganic fertilization applied to cv. Tokak 157/37.