Kışlık yetiştirilen fiğ-arpa (Vicia sativa- Hordeum vulgare L.) karışımının farklı yöntemlerle toprağa karıştırılmasından sonra, yetiştirilen pamukta (Gossypium hirsutum L.) verim ve verim unsurlarının belirlenmesi
Determination of yield and yield components of cotton (Gossypium hirsutum L.) grown after winter - grown vetch-barley mixture (Vicia sativa- Hordeum vulgare L.) is mixed into the soil by different methods
- Tez No: 690942
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, kışlık olarak ekilen ve nisan ayı ortalarında farklı yöntemlerle toprağa karıştırılan arpa+fiğ karışımının sonrasında ekilen bazı pamuk çeşitlerinin, verim ve verim unsurlarına etkisini belirlemek amacıyla 2020 yılında Harran Ovası sulanabilir koşullarında yürütülmüştür. Deneme bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Denemede“X”konusu kontrol (geleneksel üretim, fiğ-arpa karışımı ekilmemiş parseller),“Y”konusu (sonbaharda Fiğ-arpa karışımının ekilerek, nisan ayı ortalarında tüm bitkilerin yeşil gübre olarak toprağa karıştırıldığı ve pamuk ekiminin yapıldığı parseller) ve“Z”konusu (sonbaharda Fiğ-arpa karışımının ekilerek nisan ayı ortalarında yeşil ot olarak biçildikten sonra, tarlada kalan anız ve köklerin toprağa karıştırılarak, pamuk ekiminin yapıldığı parseller) olmak üzere 3 konu ve 3 pamuk çeşidi (Lima, Candia ve Fiona) ele alınmıştır. Ekimde her bir parsel 12 m uzunluğunda 4 sıradan oluşturulmuştur. Ekim normu 75x15 cm olarak ayarlanmıştır. Çalışmada pamuk çeşitlerinde verim ve verim unsurları ile lif kalite özellikleri incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre uygulamaların kütlü pamuk verimi, erkencilik oranı, bitkide koza sayısı, odun dalı sayısı, koza kütlü ağırlığı ve 100 tohum ağırlığını etkilediği, çeşitler arasında ise erkencilik oranı, odun dalı sayısı ve çırçır randımanı dışındaki incelenen tüm özellikler yönünden farklılıkların olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, kütlü pamuk verimi, koza sayısı, koza kütlü ağırlığı ve 100 tohum ağırlığı için uygulama-çeşit interaksiyonu önemli çıkmıştır. En yüksek kütlü pamuk verimi Candia çeşidinde Z uygulamasından elde edilmiştir. Lif kalite parametreleri (uzunluk, üniformite ve mukavemet) yönünden Fiona çeşidi öne çıkmış, Lima çeşidi ise daha ince liflere sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in irrigable conditions in the Harran Plain in 2020 in order to determine how effective some cotton cultivars planted after the mixture of barley + vetch subjected to rotation., were on yield and yield components. The experiment was set up in a split plots design with 3 replications. Three issues were addressed in the experiment; named as X, Y and Z. Control (traditional) plots that were not cultivated with a vetch-barley mixture (X), the plots where vetch-barley mixture was cultivated and evaluated as green manure and cotton was cultivated by cultivating the soil (Y) and the plots where a mixture of vetch and barley is grown, cut and used as grass, and cotton is planted by mixing the roots into the soil (Z). In the study, 3 types of materials were used as Lima, Candia and Fiona. Each plot was formed from 4 rows of 12 m in length. The sowing norm is set as 75x15 cm. In the study, in addition to yield and yield components of cotton, fiber quality characteristics were also examined. According to the results obtained from the research; highest seed cotton yield were obtained from Candia variety and Z application; the highest number of bolls per plant and plant height from Fiona variety and Y application; the highest fiber index and fiber strength from Fiona variety and X application and the highest fruit branch and fiber length were obtained from Fiona variety and Z application.